close
loading

Izolowane uszkodzenie MCL

 

     W ostatnim czasie sam doznałem urazu stawu kolanowego podczas pływania na wakeboardzie. Od razu wiedziałem, że doszło do uszkodzenia, usłyszałem trzask (jak rozrywanie szmaty) i po chwili ból. Zrobiło mi się strasznie zimno (efekt zapalenia), w domu miałem już stan podgorączkowy (37.5°).

Po każdym urazie zalecam  udać się do lekarza ortopedy w celu zbadania, następnie skierować się na USG aby ocenić wielkość uszkodzenia lub wykonać badanie MRI aby wykluczyć/potwierdzić uszkodzenie dodatkowych struktur, które często towarzyszy mu podczas urazu - łąkotka przyśrodkowa (MM) i/lub więzadło krzyżowe przednie (ACL).

Izolowane uszkodzenia więzadła przyśrodkowego zdażają się podczas koślawienia kolana (kolano ucieka do środka) w trakcie wykonywanych sportów takich jak hokej, judo, piłka nożna, koszykówka, snowboard. Głownym mechanizmem jest kontakt przeciwnika w zewnętrzną stronę kolana. Podobnie było ze mną, noga została w miejscu przytwierdzona do deski, a opór wygenerowany przez wodę spowodował dużą dźwignię na przyśrodkową część kolana.

 

            Klasyfikujemy ostrość urazu w trzy stopniowej skali:

1° - Bez niestabilności przy prostym jak i przy 30° zgięcia kolana

2° - Bez niestabilności przy prostym kolanie, niestabilne przy 30° zgięcia kolana

3° - Niestabilność przy prostym kolanie i przy 30° zgięcia kolana

 

Dobrą informacją jest fakt, że akurat to więzadło ma bardzo dobry potencjał gojenia.

     Osobiście doznałem uszkodzenia drugiego na trzeci stopień co skutkowało unieruchomieniem stawu kolanowego w ortezie zaryglowanej  10-30° przez 3 tygodnie oraz całkowitym braku obciążania przez okres 2 tygodni.

W pierwszych dniach zalecam chłodzenie 10-15min co 2h które działa przeciwbólowo, imbir, cynamon kurkuma (działanie przeciwzapalne) w celu zmniejszenia brania medykamentów. Brak aktywności które jest spowodowane zakazem obciążania spowoduje znaczne osłabienie kończyny dolnej dlatego zalecam 3-4 x dziennie ćwiczenia:

 

1 tydzień:

  • Ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego + elekrostymulacja po 20-30min.

 

2 tydzień:

  • Ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego + elekrostymulacja po 20-30min.       
  • Ćwiczenia SLR (straight leg raising) czyli unoszenie wyprostowanej nogi w kolanie. (100 powtórzeń-10x10 powtórzeń)
  • Przyciąganie pięty w kierunku pośladka do odczucia bólu 20 razy.

 

3 tydzień:

  • Zalecam wizytę u fizjoterapeuty w celu skonsultowania dalszego postepowania leczniczego oraz rozszerzenia ćwiczeń domowych. W tym tygodniu zaczniecie naukę prawidłowego obciążania w granicach tolerancji bólowej. Nie śpieszcie się gdyż łatwo przeciążyć uszkodzone tkanki co skutkuje wydłużeniem okresu rehabilitacji. Polecam fizjoterapię w basenie - pierwsze kroki oraz trening znacznie ułatwią Wam przywrócenie prawidłowego chodu.

 

4 tydzień:

  • Kontrola lekarska + badanie USG w celu oceny gojenia się tkanek.

 

     Po 5 tygodniach wróciłem do pracy :) ale okres rekonwalenscencji potrwa około 2 miesiące.

Przed powrotem do sportu zalecam wykonanie testów, które pokażą czy w bezpieczny sposób możecie wrócić do uprawiania waszej ukochanej dyscypliny, ale odbudowa siły i kontroli nogi może potrwać nawet do 14 tygodni.  

     3 stopień uszkodzenia to dużo większy orzech do zgryzienia. Tutaj sprawa toczy się pomiędzy leczeniem zachowawczym, a operają. W pierwszym wariantcie orteza na okres 6 tygodni, a rehablitacja będzie trwać nawet 4 miesiące.

 

 

Szybkiego powrotu do zdrowia

Poprzedni wpis: Pierwsze dni po operacji stawu kolanowego

Kolejne wpisy:



DODAJ KOMENTARZ

 

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny OMPT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl