close
loading

 Co trzeba wiedzieć  po operacji kręgosłupa szyjnego

 

 

     Pierwsze co musicie zrobić jeszcze przed operacją to zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do spania (dobiera fizjoterapeuta).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię. Instruktaż znajdziecie TUTAJ.

W pierwszej dobie po zabiegu powinniście już zacząć ćwiczyć napięcia izometryczne mm. szyi:

 

Każde ćwiczenie wykonujemy delikatnie utrzymując 5 sek. napięcia po 10 powtórzeń x 2 serie

 

1. Retrakcja

  

 

2. Nacisk brody na oporujące kciuki

 

3. Nacisk głowy na oporującą dłoń

  

 

 

 

     W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.     

 

     Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

 

     Pamiętajcie aby przez pierwsze 8 tygodni po operacji ruszać szyją w połowie zakresów ruchów.  

     

 

     Parę dni po leczeniu operacyjnym, a nawet do 4 tygodni mogą pojawić się bóle między łopatkami dlatego zalecałbym mobilizację / automobilizację opony twardej poprzez kończyny dolne:

 

Wykonujemy 15 powtórzeń x 2 serie

  

 

 

     Warto dodać do zestawu ćwiczeń domowych neuromobilizację kończyn górnych, tym bardziej jeśli przed zabiegiem mieliście objawy korzeniowe – ból w kończynie górnej. Proszę pamiętać że wykonujemy ją bez ruchów głowy do momentu aż nie dostaniemy zielonego światła od lekarza operującego.

 

Neuromobilizacja nerwu pośrodkowego

  

 

Neuromobilizacja nerwu łokciowego (okular)

  

 

Neuromobilizacja nerwu promieniowego

  

 

 

     Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyslnie to po czterech miesiącach widzimy się na boisku :)

 

Poprzedni wpis: Ból szyi, łopatki, ręki. Czy to sprawa kręgosłupa?

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 09-10-2019
Klaudia

Witam serdecznie, w piątek miałam wypadek samochodowy i doszło do złamania trzonu kregu TH 5. Lekarz stwierdził że operacja będzie zbędna i w szpitalu spędziłam prawie tydzień dostając jedynie 3 zastrzyki w brzuch i mnóstwo kroplówek przeciwbólowych czekając jedynie na gorset ortopedyczny co nawet go nie przypomina. Jest cały metalowy i rozkręca się, nie jest tak stabilny by odciążyć kręgosłup co jest bardzo odczuwalne, do tego jest usztywniacz pod brodą łączony z gorsetem co powoduje ze szyja jest napięta i nie potrafię sie rozluźnić gdyż to bardzo odstaje (nieodpowiedni dobór przez samego specjaliste). Chciałam zapytać czy zgłoszenie sie do innego szpitala lub wybór innego gorsetu z oddzielnym np. gąbkowym kołnierzykiem będzie dobrym posunięciem i czy wgl mogę prosić o inny krój gorsetu, w obecnym nie da się chodzić do szkoły tym bardziej, że zbliża sie zima...

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. kręgosłup piersiowy jest miejscem łączącym kręgosłup lędźwiowy z kręgosłupem szyjnym dlatego gorset musi obejmować kręgosłup piersiowy włączając część lędźwiową oraz poniekąd szyję. Orteza tułowia powinna uniemożliwić wykonanie ruchów w obszarze klatki piersiowej (powinna Pani poruszać się troche jak "robot"). Jak najbardziej można udać się np. do sklepu rehabilitacyjnego w celu wymiany na wygodniejszy i może lepiej dopasowany (może wystarczyłby gorset Jevetta). Jest Pani młoda więc szybko dojdzie do zrostu kostnego (obstawiam około 8-10 tygodni). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia

DODANE: 25-09-2019
Ania

Dzień dobry, jestem po discetomii kręgosłupa szyjnego i właśnie minął rok. Od dwóch dni strasznie mnie boli, mam ucisk przy samej głowie i okropny ból głowy, przy tym wymioty. Dziś coś wyczułam wypukłego z prawej strony. Czy to normalne bo się martwię. Lekarza mojego który mnie operował nie ma, jest na urlopie. Proszę o poradę.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Wypukłość którą Pani wyczuła proszę nie wiązać z kręgosłupem, ale silne bóle głowy i wymioty są mocnym sygnałem aby skierować się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Może będzie konieczność wykonania dodatkowych badań dlatego im szybciej Pani się pokaże u lekarza, tym szybszą będą mogli postawić diagnozę. Pozdrawiam

DODANE: 15-08-2019
Artur

Witam Mam problem z kregosłupem szyjnym. Stwierdzono u mnie niestabilność stawową. Średnio dwa razy w miesiącu muszę gdzieś iść na nastawienie kregów, przyznam że jest to dołujące kiedy człowiek jest zdrów jak ryba, uprawia sporty, a niestety jakość życia spadła znacząco przez ten problem. Dostałem ćwiczenia ale nie pomagają. Zmagam sie z tym od około roku. Mialem rezonans rtg i nie wykazały poważnych zmian. Tylko usłyszałem że "może występować niestabilość stawowa" jednak to jest coś konkretniejszego i trace siły i nerwy żeby wyleczyć ten problem. Boje się iść na nfz bo wiadomo jaka jest slużba zdrowia i nie mam za bardzo zaufania. Co powinienem zrobić? Jak to ugryźć żeby problem nie występował?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Niestabilność stawową zwaną inaczej hipermobilnością stawową najczęściej jesteśmy w stanie zaobserwować w kilku stawach. Pierwsze objawy pojawiają się w wieku wczesno młodzieńczym gdzie nie musi występować ból a tylko sama nadruchomość np. duży przeprost kolan, łokci, palców u rąk. Układ ruchu jest stabilizowany biernie (budowa stawu, torebka stawowa, więzadła) oraz czynnie (mięśnie). Jeśli dochodzi do przekraczania fizjologicznego ruchu po przez nieodpowiedni trening/uraz/genetykę, może dojść do występowania bólu i przyśpieszenia pojawienia się wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Nadruchomość w obrębie kręgosłupa szyjnego może być niebezpieczna jeśli zostanie zaobserowowana w górnym kręgosłupie szyjnym, gdzie główną rolę stabilizacyjną pełnią więzadła. A jakie są dokładnie Pana objawy? Często nadruchomość pojawia się ponieważ staw sąsiedni jest zablokowany i wystarczy kilka wizyt u terapeuty manualnego aby odblokować nieruchomy segment kręgosłupa, wdrożyć odpowedni i regularny trening. Czasami trzeba zmodyfikować aktywność fizyczną oraz pozycję w pracy/w szkole.

 

 

DODANE: 01-08-2019
Paweł

Dzień dobry. Po jakim czasie od operacji można bezpiecznie wrócić do sportu. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, za dużo występuje zmiennych w postacji: jakie występowały objawy przedoperacyjne, jakie leczenie chirurgiczne, jaki jest stan pooperacyjny, oraz rodzaj sportu? Jeśli chodzi o objawy przedoperacyjny  to czy występowały osłabienia siły mięśniowej, zaburzenie czucia, równowagi czy koordynacji. Rodzaj leczenia operacyjnego także ma wpływ na długość rekonwalescencji - np. długość gojenia się tkanek. Następnie przed powrotem do sportu/aktywności sportowej pacjent powinien przejść odpowiedni trenig (pod kątem danej dyscypliny) zakończonym testem sprawności w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnego urazu. Niestety ale czasami trzeba zrezygnować z danego sportu (np. pływanie stylem klasycznym po stabilizacji kręgosłupa szynego) i poszukać sobie nowej dyscypliny sportowej. Pozdrawiam 

 

DODANE: 21-04-2019
Kora

Dzień dobry, we wtotek minie miesiąc od mojej operacji ;”dyscektomia szyjna z dostępu przedniego na poziomie C5/C6. Stabilizacja implantem Peek cage i płytką Madagaskar. Tak jak pisałam, we wtorek byłam operowana,a w piatek dostałam wypis. Zgodnie z zaleceniami kołnierz tylko do przejazdu samochodem i wyjść. Po operacji stan oceniłabym na bardzo dobry, niestety po przeszło dwóch tygodniach powróciło dretwienie ręki i ból choć nie tak duży jak przed operacją, doszło do tego dretwienie nogi…po trzech tygodniach zeszło do minimum jednak doszedł ból łopatki i pieczenie...czy coś moglo pójść nie tak? Kontrole mam 13 maja i lekarz powiedział że dopiero zadecyduje o możliwości rehabilitacji… nie wiem ile mogę chodzić w ciagu dnia i co robić a czego nie jeśli chodzi o domowe obowiązki. Boje się że robie za mało a może za dużo….

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dość częstym objawem pooperacyjnym jest ból między łopatkami, który najczęściej pojawia się między 2-4 tygodniem po zabiegu.

Zalecam wizytę u fizjoterapeuty (specjalizującym się terapią manualną) w celu zmniejszenia objawów oraz naukę kontroli głowy. Zapraszam do wykoanania ćwiczeń "Po leczeniu operacyjnym kręgosłupa szyjnego". Pozdrawiam

DODANE: 04-09-2018
Pacjent

Dzień dobry, czy po neuromobilizacjach mogę odczuwać zwiększone dolegliwości bólowe?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, jest taka możliwość dlatego zalecam wykonywanie neuromobilizacji nie dochodząc do odczucia naciągania, a napewno unikamy bólu podczas wykonywania.

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl