close
loading

 Co trzeba wiedzieć  po operacji kręgosłupa szyjnego

 

 

     Pierwsze co musicie zrobić jeszcze przed operacją to zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną do spania (dobiera fizjoterapeuta).

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię. Instruktaż znajdziecie TUTAJ.

W pierwszej dobie po zabiegu powinniście już zacząć ćwiczyć napięcia izometryczne mm. szyi:

 

Każde ćwiczenie wykonujemy delikatnie utrzymując 5 sek. napięcia po 10 powtórzeń x 2 serie

 

1. Retrakcja

  

 

2. Nacisk brody na oporujące kciuki

 

3. Nacisk głowy na oporującą dłoń

  

 

 

 

     W drugim tygodniu po operacji powinniście udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który dokładnie zbada waszą szyję i zaleci indywidualnie do Waszego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.     

 

     Przez pierwsze 6 tygodni warto używać miękkiego kołnierza do noszenia poza domem oraz w aucie.

 

     Pamiętajcie aby przez pierwsze 8 tygodni po operacji ruszać szyją w połowie zakresów ruchów.  

     

 

     Parę dni po leczeniu operacyjnym, a nawet do 4 tygodni mogą pojawić się bóle między łopatkami dlatego zalecałbym mobilizację / automobilizację opony twardej poprzez kończyny dolne:

 

Wykonujemy 15 powtórzeń x 2 serie

  

 

 

     Warto dodać do zestawu ćwiczeń domowych neuromobilizację kończyn górnych, tym bardziej jeśli przed zabiegiem mieliście objawy korzeniowe – ból w kończynie górnej. Proszę pamiętać że wykonujemy ją bez ruchów głowy do momentu aż nie dostaniemy zielonego światła od lekarza operującego.

 

Neuromobilizacja nerwu pośrodkowego

  

 

Neuromobilizacja nerwu łokciowego (okular)

  

 

Neuromobilizacja nerwu promieniowego

  

 

 

     Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyslnie to po czterech miesiącach widzimy się na boisku :)

 

Poprzedni wpis: Ból szyi, łopatki, ręki. Czy to sprawa kręgosłupa?

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 21-04-2019
Kora

Dzień dobry, we wtotek minie miesiąc od mojej operacji ;”dyscektomia szyjna z dostępu przedniego na poziomie C5/C6. Stabilizacja implantem Peek cage i płytką Madagaskar. Tak jak pisałam, we wtorek byłam operowana,a w piatek dostałam wypis. Zgodnie z zaleceniami kołnierz tylko do przejazdu samochodem i wyjść. Po operacji stan oceniłabym na bardzo dobry, niestety po przeszło dwóch tygodniach powróciło dretwienie ręki i ból choć nie tak duży jak przed operacją, doszło do tego dretwienie nogi…po trzech tygodniach zeszło do minimum jednak doszedł ból łopatki i pieczenie...czy coś moglo pójść nie tak? Kontrole mam 13 maja i lekarz powiedział że dopiero zadecyduje o możliwości rehabilitacji… nie wiem ile mogę chodzić w ciagu dnia i co robić a czego nie jeśli chodzi o domowe obowiązki. Boje się że robie za mało a może za dużo….

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dość częstym objawem pooperacyjnym jest ból między łopatkami, który najczęściej pojawia się między 2-4 tygodniem po zabiegu.

Zalecam wizytę u fizjoterapeuty (specjalizującym się terapią manualną) w celu zmniejszenia objawów oraz naukę kontroli głowy. Zapraszam do wykoanania ćwiczeń "Po leczeniu operacyjnym kręgosłupa szyjnego". Pozdrawiam

DODANE: 04-09-2018
Pacjent

Dzień dobry, czy po neuromobilizacjach mogę odczuwać zwiększone dolegliwości bólowe?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, jest taka możliwość dlatego zalecam wykonywanie neuromobilizacji nie dochodząc do odczucia naciągania, a napewno unikamy bólu podczas wykonywania.

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl