close
loading

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego

 

 

     Pierwsze co musisz wiedzieć to jak bezpiecznie poruszać się w łóżku i poza nim. Niezależnie czy miałeś leczenie operacyjne mikrodiscektomii czy dużo większą operację jaką jest np. stabilizacja to pamiętaj aby zawsze obracać się całym ciałem - miednica i barki podążają w tym samym kierunku i w tym samym czasie (dotyczy to leżenia jak i zawracania podczas chodzenia).

 

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię.

    

  

 

     Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

A teraz siadanie. Kręgosłup cały czas wyprostowany, uginając kolana wypnij daleko w tył pupę aż poczujesz miejsce na którym masz spocząć.

      

 

 

     Podczas zwykłych czynności dnia codziennego jak np. mycie zębów nie zapominaj że masz zakaz pochylania się, a przesiadywać (w prawidłowej pozycji) możesz jedynie podczas posiłków przez okres 3-4 tygodni, a do 3 miesięcy nie dłużej niż 30min.

Siedzenie obowiązkowo z wałkiem lędźwiowym.

 

     Pierwsze tygodnie w samochodzie Twoje miejsce będzie po stronie pasażera z ustawionym fotelem pod kątem 45°.

Siedzenie jest zabronione, stanie w miejscu niewskazane,  za to spacery jak najbardziej są zalecane, tylko trzeba pamiętać że chodzenie na zewnątrz oraz podczas korzystania z środków komunikacji zalecany jest gorset (pierwsze 6 tygodni).

 

     Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg.

 

     Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia od których zaczniesz od razu po operacji nie spowodują pojawienia się kropli potu na czole, a trening stabilizacji rozpoczniesz między 8 a 12 tygodniem.

 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń domowych warto nauczyć się schodzenia do parteru.

      

    

    

  

 

     Zestaw ćwiczeń domowych znajdziesz TUTAJ 

 

     W zależności od Twojego stanu przed operacją, mogą nadal utrzymywać się zaburzenia czucia. Jeśli występuje ból korzeniowy po operacji nie martw się na zapas, zgłoś swojemu fizjoterapeucie (częsty objaw spowodowany podrażnieniem nerwu podczas operacji).  Po regularnej neuromobilizacji danego nerwu objawy zaczną ustępować.

 

 

     Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to po 5 miesiącach widzimy się na treningu w siłowni.

 

Poprzedni wpis: Uszkodzenie MCL (więzadła piszczelowego)

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 24-05-2019
Gosia

Witam. Jestem 1,5 m-ca po operacji nawrotowej przepukliny  L5/S1 (pierwsza operacja w 2014). Niestety ból nie ustępuje. Zaczyna sie od pośladka, najgorszy od uda do kolana po kostkę od wew. strony. Czyli taki jak przed operacją. Do operacji chodziłam z tym bólem około roku. Cały czas jestem na środkach przeciwbólowych co 4-6 godz. Jakiś obłęd. Stosuje się do ćwiczeń zaleconych i zero poprawy. Niedługo zaczynam rehabilitację, ostatnia nadzieja. Po pierwszej operacji tak nie cierpiałam. Czy to ma jakieś znaczenie, że kolejny zabieg to gorzej. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Nawrotowa przepuklina zdaża się statystycznie u około12% pacjentów, a największe ryzyka jej pojawienia się przypada na pierwsze 3 miesiące po operacji.

Jeśli zabieg został wykonany poprawnie (a należy tak przyjąć), Pani miała (i nadal ma) ból przewlekły, to leczenie jest znacznie bardziej złożone. Ból przewlekły ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i należałoby go wyciszyć po przez odpowiednio dobraną farmakoterapię (neurolog), pracę z psychologiem specjalizującym się w bólu psychosomatycznym. Dodatkowo udałbym się do fizjoterapeuty (terapeuty manualnego/osteopaty) na badanie kliczne, aby zalecił odpowieni zestaw ćwiczeń terapeutycznych w celu poprawy funkcjonalnej Pani ciała (np. poprawa ruchomości nerwów obwodowych, rozluźnienie mięśni obręczy biodrowej, poprawa ruchomości kręgosłupa Th). Pozdrawiam

DODANE: 19-05-2019
Bartek

Witam. Tydzień temu miałem operację usunięcia jądra miażdżystego na odcinku L5/S1, od 2 dni odczuwam ból z promieniowaniem do prawego pośladka, najgorzej jest podczas kichania i kasłania. Czy powinienem sie tym juz przejmowac? Kiedy powinienem zacząc rehabilitacje?Fizjoterapeutka ze szpitala kazała mi przez 5tyg. leżeć w łóżku i czasami wychodzić na spacery...

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Cześć. Kichanie/kasłanie wywołuje zwiększenie ciśnienia w kanale kręgowym, a kręgosłup tydzień po leczeniu operacyjnym jest jeszcze w fazie ostrej, więc ból jest normalnym objawem. Fizjoterapeutka dobrze wspomniała o długich spacerach nie wywołujących bólu. Przez pierwsze 6 tygodni unikamy siedzenia (jedynie podczas toalety i posiłków-nie dłużej niż 10-15min.). Fizjoterapię po przez proste, nie wywołujące zmęczenia ćwiczenia należy rozpocząć już w drugim tygodniu.

Pozdrawiam

DODANE: 16-05-2019
Monika

Witam , moja mama miała operację dokładnie miesiąc temu-implant dysku . Od 3 dni bardzo bolą ją mięsnie ud z przodu- w lewej nodze bardzo, a w prawej troszkę mniej . Czy to może mieć związek z operacja? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dolegliwości bólowe pleców po leczeniu operacyjnym kręgosłupa są bardzo częstym objawem, które po mału wycofują się. W zależości jaki segment był operowany, można brać pod uwagę: L3/L4-przepuklinę nawrotową bądź co jest częstrzym przypakiem i pojawia się między 2-4 tygodniem od operacji-bóle korzeniowe/pseudo korzeniowe. Zalecam udać się do fizjterapeuty w celu nauczenia się wykonywania mamie neuromobilizacji nerwów udowych - bardzo często ulga jest już po pierwszej terapii, którą trzeba powtarzać przez około2 tygodnie. Pozdrawiam  

DODANE: 14-05-2019
Ania

Witam, moja mama miała dokładnie tydzień temu operację przepukliny ze stabilizacją. Bardzo długo chodziła z tym schorzeniem, aż w końcu powiedziano jej że grozi to paraliżem i dopiero wtedy zdecydowała się na operację. Przed pójściem do szpitala już ciężko było jej chodzić i zaczynała utykać. Zaraz po operacji było troszkę lepiej ale ból się utrzymywał w biodrze i nodze, mówiła że to taki trochę inny ból niż przed operacją natomiast wczoraj wróciła do domu i ledwo chodziła, bolały ją nogi tak że nie mogła wytrzymać i drętwiały. Czy to normalne po takiej operacji czy jednak operacja się nie powiodła? Co zrobić żeby te bóle przeszły?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Nie jest to częstym przypadkiem ale w niektórych sytuacjach im dłuższa zwłoka z leczeniem operacyjnym tym więsze ryzyko wystąpienia bólu neuropatycznego. Proszę udać się do fizjoterapeuty (terapeuty manualnego/osteopaty) - jest możliwość zmniejszenia powyższych objawów. Dodatkowo proszę udać się do neurologa, bardzo często leczenie farmakologiczne znacznie polepsza komfort życia.

DODANE: 08-05-2019
Sylwia

Witam. Wczoraj minęło pół roku jak wszczepiono mi implant lędźwiowy. Tydzień po operacji pojawiła się rwa w lewej stronie (przed operacją rwa prawostronna). Rwa pojawia się i znika, da się z nią żyć, pomaga pływanie i chodzenie. Kontrolny rezonans wykazał 3,5 mm przesunięcie implantu po lewej. Czy są jakieś ćwiczenia którym mogę sobie pomoc czy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego? Z góry dziękuje za odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. W sytuacji gdzie struktura nie jest na swoim miejscu warto wykonać dokładne badanie kliniczne (fizjoterapeuta + neurochirurg/ortopeda- najlepiej lekarz operujący) aby zweryfikować czy implant może podrażniać nerw i czy rehabilitacja jest wstanie przyczynić się do ustępowania objawów. Jeśli odpowiednio dobrany trening rehabilitacyjny będzie minimalizował objawy tak jak to czyni pływanie, jest duża szansa uniknięcia reoperacji.

Pozdrawiam

 

DODANE: 01-05-2019
ylcia

Dzień dobry. Jestem miesiąc po operacji kręgosłupa-usunięcie przepukliny na poziomie L5/S1 bez implantów. Dzisiaj niefortunnie spadłam ze schodów. Czuje ból w miejscu operowanym. Ogólnie chodzić mogę... Czy mogło mi się coś stać poważnego? Bardzo się boję.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Po leczeniu mikrodiscektomi najważniejsze są pierwsze 6-8 tygodni aby doszło do pełnego zagojenia się operowanego krążka międzykręgowego. Zawsze uraz zwiększa ryzyko nawrotu ale najważniejsze, że Pani czuje się dobrze. Ból w miejscu operowanym może być z powodu naciągnięcia tkanki mięśniowej. Jeśli nie jest to ból głęboki, rozlany, nie promieniuje do kończyn dolnych oraz nie pogłębia się podczas kichania/kasłania - proszę spać spokojnie.

Pozdrawiam  

DODANE: 22-04-2019
Kasia

Witam. Jestem miesiąc po operacji odbarczenia korzeni nerwowych, laminektomii L5 i częściowej L4, repozycji kręgozmyku, stabilizacji transpedikularnej tytanowej Erisma L4-L5-S1. Wszystko super ale od dwóch dni boli mnie noga, tak „rwie”, jakby na zmianę pogody przy złamaniu. Jak leżę na plecach i odpowiednio się „ułożę” ból mija. W innych momentach jest. Miałam tak po operacji dostałam sterydy i minęło. Wydaje mi się ze mogłam się przeforsować bo czuje się dość dobrze i za dużo chodziłam... czy można prosić o rady - biec do lekarza? Ból nie jest mega silny ale też pojawił się i dokucza. Wizytę kontrolną mam za 3miesiace i do tej pory mam nie mieć rehabilitacji. To ok?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Bóle o charakterze korzeniowym są częstym objawem (komplikacją pooperacyjną) na skutek podreżniania podczas odbarczania uciśniętych korzeni nerwowych.

Warto zastosować delikatne techniki neuromobilizacji, a w przypadku braku poprawy zastosować leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia bólów neuropatycznych (wizyta u neurologa).

Jeśli chodzi o rehabilitację, zalecam wizytę u fizjoterapeuty 2-3 tygodnie po leczeniu operacyjnym. W przypadku wspomnianych dolegliwości można zastosować specjalistyczne leczenie fizjoterapeutyczne w celu zmniejszenia ryzyka powstania zrostów oraz zacząć naukę ćwiczeń kontroli tułowia. Pozdrawiam

 

 

DODANE: 14-04-2019
Andrzej

Witam. Jestem pół roku po drugiej operacji na kręgosłupie. Pierwsza operacja była w 2003r (wypadniecie dysków L4/L5 i L5/S1). Po operacji było super przez długi okres. Niestety po 15 latach dysk L4/L5 znów wypadł. Powtórna operacja, tym razem ze stabilizacją i implantem PLIF. Ból w nodze zniknął prawie całkowicie. Problemem jest natomiast utrzymujący się ból nad pośladkiem po stronie operowanej (lewa). Ból pojawia się przy pochyleniu w przód w prawo lub w tył w lewo, przy kichaniu, przy przywracaniu się na łóżku z boku na bok i z reguły rano po całej nocy, póki organizm się nie rozgrzeje. Jak jest dużo ruchu, spacerów, itd to jest Ok. Po odpoczynku znów od nowa to samo. Miałem 2 rehabilitacje z masażami i ćwiczeniami i po nich czułem się jeszcze gorzej... byłem totalnie rozkręcony. Niektóre ćwiczenia też powodują ból (jak jest duże obciążenie lewej strony lędźwi). Jak długo może trwać wracanie do pełnej sprawności? Co robić, żeby móc normalnie funkcjonować? Mam wrażenie, że trwa to zbyt długo (ponad pół roku). Zaznaczam, że jestem dobrze zbudowany (mięśnie brzucha prawidłowe). Bezpośrednio po operacji nie musiałem nosić gorsetu.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Każda kolejna operacja niesie za sobą ryzyko przeróżnych komplikacji (np. uszkodzenie worka oponowego, podrażnienie układu nerwowego, osłabienie kontroli mięśniowej). Dolegliwości wskazują na niestabilność funkcjonalną (gorsza praca mięśni głębokich kontrolująca ruch poszczególnych segmentów kręgosłupa). Wspominał Pan, że po rozruchu jest lepiej - kiedy mięśnie się "rozbudzą". Zalecam odpowiedni trening medyczny (indywidualny dla każdego pacjenta) oraz spanie na twardym materacu w pozycji na boku lub na plecach z poduszką pod kolanami. 

DODANE: 11-04-2019
agnieszka

Witam. 8 dni temu miałam operację na poziomie L5/S1 metoda TLIF, Tam gdzie mnie bolało przed operacja nie odczuwam bólu. Jednak od 3 dni boli mnie bardzo druga strona cały posladek, ból promieniuje do łydki, nie pomagają leki przeciwbólowe. Byłam na tomografie lekarz mówi że wszystko jest w porządku że mógł się zrobić krwiak który uciska na nerw. Jak długo to będzie trwało, ból jest tak mocny, boli łydka nawet przy dotykaniu i masowaniu, czy krwiak się wchłonie?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem operującym i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Dodatkowo warto spróbować technik fizjoterapeutycznych w celu poprawy ruchomości podrażnionego nerwu (neuromobilizację ślizgową dla nerwu kulszowego). Pozdrawiam 

DODANE: 24-03-2019
Dankusek

Witam. W maju minie rok od dyscektomii ze stabilizacją. Mam nadal bóle z promieniowaniem do pośladka. Moje pytanie brzmi jak mogę ćwiczyć żeby schudnąć. Mam 158 cm wzrostu i ważę 75 kg. Chodzę na kije nordic walking od stycznia ale waga stoi. Ale chciałabym coś ćwiczyć tylko nie bardzo wiem co mogę robić.? Pozdrawiam. Dana lat 37

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Poproszę o informację na którym segmencie była Pani operowana abym mógł odnieść się do bólu w pośladku oraz kiedy występuje i jaki jest jego charakter.

Rok po leczeniu operacyjnym gdzie nie było żadnych powikłań, są odpowiednie zakresy ruchów oraz po przejściu treningu medycznego jest kontrola tułowia - nie ma żadnych przeciwskazań aby wrócić do aktywności sportowej. Zalecam udać się do endokrynologa  - zaburzenia hormonalne mogą utrudnić, a nawet nie pozwolić zredukować masę ciała, następnie trening kardio (np. basen, rower) warto połączyć z odpowiednio zbilansowaną dietą (wizyta u dietetyka)

Pozdrawiam

DODANE: 25-10-2018
Agnieszka

Witam, jestem trzy miesiące po operacji odcinka L5-S1 zespól wąskiego kanału kręgowego w tym przepukliny. Wracam do pracy siedzącej przez ok.8 godz. Proszę o informacje jakie ćwiczenia mogę wykonywać w domu aby nie uniknąć ponownego pogorszenia stanu kręgosłupa, a utrzymać go w dobrym stanie, dodam, że nie otrzymałam od lekarza zestawu ćwiczeń ani informacji iż powinnam udać się do fizjoterapeuty. Proszę o wskazówki, nie odczuwam bólu delikatny dyskomfort w lewej nodze po prowadzeniu auta. Dziękuję i pozdrawiam.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, jednak zalecam wizytę u fizjoterapeuty (dyplomowanego terapeuty manualnego), który Panią zbada i zaleci indywidualny program ćwiczeń usprawniających dostosowanych do aktualnego stanu zdrowia.

Co do powrotu do pracy, zalecacm wałek lędźwiowy lub dobry fotel z wypchnięciem lędźwiowym.

Pozdrawiam

DODANE: 14-10-2018
Jwona

Dzień dobry. Mam pytanie, czym zastąpić wałek ledźwiowy?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, najlepszą formą jest wałek lub półwałek lędźwiowy. Do czasu zakupu, proszę używać poduszki i układać ją na wysokości talerzy biodrowych-tuż pod talią. Możliwość zakupu wałka u mnie, po otrzymaniu danych odnośnie wagi i wzrostu (centrumruchu.com), dopasuję odpowiedni rozmiar. Pozdrawiam 

DODANE: 12-10-2018
Marta

Dzień dobry, jestem 3,5 tygodnia po fenestracji z discektomia odcinka lędźwiowego L4/L5. Mam 27 lat, 172 cm wzrostu i ważę 85 kg, boje wykonywać się ćwiczenia ze względu na nadwagę. Czy zatem mogę pływać na basenie (rana już się zabliźniła) Będę próbowała również ćwiczeń leżących, które Pan demonstruje. Natomiast lekarz zabronił sie schylać, co to dokładnie oznacza ? Widziałam, że niektóre ćwiczenia i zejście do pozycji leżącej wykonuje się przy pochyleniu tułowia. Dodam, że przez pierwsze 3 tygodnie po operacji w ogóle nie zazywalam leków przeciwbolowych, natomiast od kilku dni nasilił się ból w pośladku i lewej nodze po zewnetrzno tylnej części az do dużego palca jak przed operacja. Pojawia się gdy z pozycji leżącej na boku próbuje usiąść i wstać i nasila przy zrobieniu pierwszego kroku. Pokonanie 500 m wolno jest ok, gorzej z drogą powrotną ból się nasila, trochę mnie to martwi. Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam. Marta

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, pierwsze 6-8 tygodni jest najważniejsze (gojenie tkanek głębokich) + kontrola tułowia, która po leczeniu operacyjnym jest zaburzona, dlatego basen zalecam nie wcześniej niż 8 tygodni po. Apropo schylania, wszystkie pozycje zademonstowane na stronie zachowują prosty kręgosłup, nie wolno stracić fizjologicznej lordozy-prosty kręgosłup lędźwiowy (pupa lekko wypięta). Często się zdarza, że ból jest odczuwalny pare tygodni po operacji, ale dla uspokojenia i potwierdzenia, że wszystko jest OK, proszę udać się do fizjoterapeuty 

DODANE: 10-10-2018
Bożena
Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam!
DODANE: 09-10-2018
Bożena

Dzień dobry Panie Pawle. Mam jeszcze jedno pytanie, jestem już 2 tyg. po operacji wszczepinia implantu w w odcinku L4/L5 i odseparowno nerw. A ostatnio zapomniałam dodać, że miałam też usuniętą przepuklinę na poziomie S1 i teraz moje pytanie: wczoraj byłam na nogach 4 godz bo mój mąż miał wypadek i musiał być operowany więc przez ten czas czekałam przed salą operacyjną spacerując bez siedzenia i problem jest w tym, że dziś boli mnie kość ogonowa.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, objawy kokcykodynii to normalne po dużej/dłuższej aktywizacji mięśni dna miednicy. Stres jest także częstym czynnikiem. Prosze wygrzewać mięśnie pośladkowe, oraz stymulować mięśnie zwieracze (napięcie na 50%, lekko rozluźniź na 30%, a następnie 10%). Pozdrawiam

DODANE: 01-10-2018
Bożena
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Operowałam się w Hiszpanii (Teneryfa), a tutaj nikt mi nie powiedział jak mam postępować po tego typu operacji.
DODANE: 01-10-2018
Bozena

Dzień dobry, przeszłam operację wszczepienia implantów w odcinki l4 l5 i odseparowno nerw. Operacja była 5 dni temu. Trochę chodzę, więcej leżę i stoję, ale w wczoraj przesadziłem z siedzeniem i dretwieje mi duży palec u nogi. Czy to normalne i jeszcze jedno pytanie, czy można leżeć na boku lub podpiec bo już jestem zmęczona leżeniem na plecach. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, zalecam do 6-8 tygodni nie siedzieć więcej niż 30min jednorazowo i do tego używać wałka lędźwiowego.

Zaburzenia typu drętwienia, mrowienia to normalny objaw pooperacyjny i często po paru tygodniach przechodzi. Co do pozycji niskich, nie ma żdnych obostrzeńco do pozycji - może Pani leżeć na boku, plecach oraz na brzuchu.

Co do biegania to nie wcześniej niż za 8 tygodni ale dopiero po kontroli u fizjoterapeuty.

DODANE: 16-09-2018
Magi

Pieczenie z boku uda i jakby drętwienie/ mrowienie dolnej części nogi. Ogolnie czuję dyskomfort w nodze ale nie muszę brać leków przeciwbólowych.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Objawy są z tego samego pioziomu co był operowany, jeżeli lekarz nie zaobserwował nieprawidłowości to oznacza, że nerwy zaczynają się regenerować (parestezje zazwyczaj ustępują po 6 tygodniach, w rzadszych przypadkach po 6 miesiącach). Zalecam fizjoterapię z zakresu neuromobilizacji oraz rozważenie wprowadzenia farmakoterapii (konsultacja z lekarzem) w celu przyśpieszenia leczenia nerwu. 

 

DODANE: 16-09-2018
Magi

Witam serdecznie, Jestem 5 tyg po discektomii przepukliny l4/l5. Przepuklina była lewostronna. Po operacji przestała boleć lewa noga i ogólnie było super:) natomiast od 2 tyg odczuwam osłabienie i pieczenie prawej nogi. Czy to może być efekt gojenia się tkanek? A może nadwyrężenie mieśnia po ćwiczeniach jakie zlecił fizjoterapeuta szpitalny ( podnoszenie nogi do góry leżąc na plecach)

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, proszę o opisanie mijsca/miejsc pieczenia nogi oraz przy czym Pani stwierdziła że nastąpiło osłabienie?

Ćwiczenie SLR-unoszenie wyprostowanej nogi powoduję ruch układu nerwowego (w ostatniej fazie do napinania-nie zalecam we wczesnej fazie pooperacyjnej-unikać uczucia rozciągania i pozstawania w ostatniej fazie unoszenia) - b. dobre ćwiczenie ale proszę nie doprowadzać do mrowienia oraz podczas i tuż po wykonaniu ćwiczenia, nie może pojawiać się nasilenie objawów (ćwiczyć w mniejszym zakresie ruchu). 

DODANE: 13-09-2018
Jani

Witam. Jestem 2 i pół miesiąca po mikrodiscektomi odcinka lędźwiowego l4 l5. Cały czas mnie boli przy chodzeniu i siedzeniu ból promienieje aż do nóg. Czy to jest normalne lekarz mówi że tak może być do pół roku a na rehabilitacje(ćwiczenia) za wcześnie. Bardzo proszę o odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jakie były objawy przed operacją? Dokładna lokalizacja, czas występowania oraz czy doszło do niedowładu? Proszę o opisanie teraźniejszego przebiegu bólu - całe nogi/bokiem/tyłem oraz gdzie się kończy?

Czy bóle występują podczas kichania/parcia?

Jeśli chodzi o rehabilitację -  wykwalifikowany fizjoterapeuta zaczyna pracę 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym.

 

DODANE: 27-08-2018
Kuba

Dziekuje za odpowiedz. Jest mozliwosc zebym Panu gdzies podeslal te cwiczenia ktore wykonuje i sprawdzilby Pan czy moge je wykonywac mimo tego klucia?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Proszę przesłać na centrumruchu@gmail.com, a w wolnej chwili przeanalizuję i odpowiem na Pana email.

 

DODANE: 26-08-2018
Kuba

Witam. Mam 31 lat i w 2013 roku doznalem kontuzji sportowej urazu kręgosłupa, ale z wielkim bolem zmagam sie od połowy 2015 roku. Jestem juz po 3 operacjach L5-S1 i mam nadzieje ze ta ostatnia pomogla. Jestem 8 tygodni po stabilizacji metoda TLIF bez śrub. Część bóli po operacji mi minęło, ale pozostalo kłucie z boku uda i okolice miednicy. Bóle występują przy ruchach miednica podczas ćwiczeń i na codzień po dłuższym leżeniu. Czy to normalne? Prosze o jakąś informacje. Lekarz i rehabilitant mówi ze bedzie wszystko dobrze, ale jednak po tych wszystkich operacjach i przejściach nadal sie martwie. Dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Trzykrotna interwencja chirurgiczna nie rokuje najlepiej, ale najważniejsze, że już Pan czuje porawę. Rzadko się zdarza aby pacjenci nie odczuwali żadnych dolegliwości bólowych. Po zabiegu operacyjnym jakim jest stabilizacja zalecam unikanie ruchów miednicy, a wręcz wzmocnienie stabilizacji mięśniowej w tym obszarze. Proszę tak zmodyfikować ćwiczenia rehabilitacyjne aby Pan nie odczuwał bólu podczas ich wykonywania. Dwa miesiące po operacji to jeszcze wcześnie więc proszę być dobrej myśli :)  Bóle na bocznej powierzchni uda mogą być z wielu przyczyn - zalecam wizytę fizjoterapeutyczną w celu diagnostyki ich pochodzenia.

 

DODANE: 20-08-2018
Tes
Bardzo dziekuje za odpowiedz :) Pozwole sobie pytac jesli nie ma Pan nic przeciwko temu. Wszystko to trudne ale trzeba ogarnac. Pozdrawiam.
DODANE: 18-08-2018
Tes

Prosze mi powiedziec czy kilka dni po operacji, stabilizacji kregoslupa L4- L5 mozna chodzic po schodach?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Pionizacja oraz pierwsze kroki zalecam w pierwszej dobie po operacji, a jeśli stan zdrowia pozwala to także zabieram pacjentów na spacer po schodach więc jak najbardziej nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać aby się nie pochylać podczas wchodzenia.

DODANE: 16-08-2018
Zenek

Własnie czeka mnie operacja Mysle co bedzie po niej

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Panie Zenku, w zależności jaki jest Pana stan zdrowia obecnie (jak długo trwają objawy, czy występują niedowłady) oraz jak rozległa będzie Pana operacja-to wszystko będzie wpływało na czas oraz przebieg rehabilitacji .

DODANE: 30-07-2018
Pacjent

Cenne porady, bardzo dziękuję.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Cieszę się że porady są pomocne.

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl