close
loading

Co trzeba wiedzieć po operacji kręgosłupa lędźwiowego

 

 

     Pierwsze co musisz wiedzieć to jak bezpiecznie poruszać się w łóżku i poza nim. Niezależnie czy miałeś leczenie operacyjne mikrodiscektomii czy dużo większą operację jaką jest np. stabilizacja to pamiętaj aby zawsze obracać się całym ciałem - miednica i barki podążają w tym samym kierunku i w tym samym czasie (dotyczy to leżenia jak i zawracania podczas chodzenia).

 

Po drugie zawsze wstajemy z łóżka z pozycji bocznej spuszczając stopy na ziemię.

    

  

 

     Po trzecie nie bój się wstawania z łóżka oraz siadania. Obie stopy oparte są o podłogę i w tej pozycji pochyl się do przodu aby środek ciężkości mógł przenieść się przed stopy i nie zmieniając ustawienia kręgosłupa wyprostuj kolana.

A teraz siadanie. Kręgosłup cały czas wyprostowany, uginając kolana wypnij daleko w tył pupę aż poczujesz miejsce na którym masz spocząć.

      

 

 

     Podczas zwykłych czynności dnia codziennego jak np. mycie zębów nie zapominaj że masz zakaz pochylania się, a przesiadywać (w prawidłowej pozycji) możesz jedynie podczas posiłków przez okres 3-4 tygodni, a do 3 miesięcy nie dłużej niż 30min.

Siedzenie obowiązkowo z wałkiem lędźwiowym.

 

     Pierwsze tygodnie w samochodzie Twoje miejsce będzie po stronie pasażera z ustawionym fotelem pod kątem 45°.

Siedzenie jest zabronione, stanie w miejscu niewskazane,  za to spacery jak najbardziej są zalecane, tylko trzeba pamiętać że chodzenie na zewnątrz oraz podczas korzystania z środków komunikacji zalecany jest gorset (pierwsze 6 tygodni).

 

     Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno Ci dźwigać więcej niż 5kg.

 

     Kolejnym krokiem (2 tygodnie po operacji) powinna być wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie zbada Twoje ciało (m.in. siłę mięśniową, odruchy, sposób poruszania się) i zaleci indywidualnie do Twojego stanu zdrowia zestaw ćwiczeń.

Pierwsze ćwiczenia od których zaczniesz od razu po operacji nie spowodują pojawienia się kropli potu na czole, a trening stabilizacji rozpoczniesz między 8 a 12 tygodniem.

 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń domowych warto nauczyć się schodzenia do parteru.

      

    

    

  

 

     Zestaw ćwiczeń domowych znajdziesz TUTAJ 

 

     W zależności od Twojego stanu przed operacją, mogą nadal utrzymywać się zaburzenia czucia. Jeśli występuje ból korzeniowy po operacji nie martw się na zapas, zgłoś swojemu fizjoterapeucie (częsty objaw spowodowany podrażnieniem nerwu podczas operacji).  Po regularnej neuromobilizacji danego nerwu objawy zaczną ustępować.

 

 

     Zalecam do upłynięcia dwóch miesięcy od zabiegu wizyty minimum raz w tygodniu u fizjoterapeuty, który skontroluje przebieg rehabilitacji, poinstruuje jak wykonywać czynności dnia codziennego oraz poszerzy zestaw ćwiczeń domowych.

Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to po 5 miesiącach widzimy się na treningu w siłowni.

 

Poprzedni wpis: Uszkodzenie MCL (więzadła piszczelowego)

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 12-10-2019
Ewa

Dzień dobry, mam pytanie jeśli mam kręgozmyk 21 mm L5-S1, ból jest okropny utrudnia chodzenie, przy kichaniu ból i przy parciu również czy operacja jest ostatecznością w tym przypadku. Nie jest lepiej tylko coraz to gorzej. Proszę o odpowiedź i dziękuję.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy i występują silne bóle to w takim przypadku sam zalecam wizytę u neurochirurga/ortopedy w celu omówienia leczenia operacyjnego. Pozdrawiam

DODANE: 08-10-2019
Jola

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pytałam o to dlatego, że słyszałam różne opinie o wyprowadzaniu psa na smyczy/chodziło pewnie o jakieś nagłe szarpnięcie pieska/.Dzięki bardzo i pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Bardzo proszę, Tak, dokładnie o to chodzi, dlatego zanim wyjdziemy na spacer z naszym dużym czworonogiem (silnym), musimy nauczyć się kontrolować nasze ciało. Najlepszą formą jest odpowiedni trening. 

DODANE: 07-10-2019
Monika

Dzień dobry 3tygodnie temu miałam discektomie odcinka L5/S1 zabieg bez powikłań. Czuję cały czas kłucie pod pośladkien i w nodze. Czy to jest powód do niepokoju? Staram się dużo spacerować. Kiedy najwcześniej mogę wrócić do pracy. Pracuje w szkole.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Po operacji każdy z pacjentiów może czuć się inaczej, jedni od razu czują 100% poprawę, inni małymi krokami dochodzą do siebie.  Oczywiście wiele czynników na to wpływa m.in. czas oraz siła uciśniętego nerwu, rodzaj i przebieg operacji. Dlatego podejście do każdego pacjenta powinno być indywidualne. Powrót do pracy zalecam nie wcześniej niż 2 miesiące od operacji pod warunkiem, że już od 3-4 tygodnia wplata Pani w plan dnia trening kontroli tułowia. Pozdrawiam

DODANE: 07-10-2019
Jola

Jestem 7dni po mikrodiscektomi L4-L5. Mam pytanie: kiedy będę mogła wyjść na spacer z psem na smyczy. Piesek jest mały ok.3 kg.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Spacery są zalecane od razu po operacji, a piesek o takiej wadze tylko je urozmaici :) Proszę zacząć od krótszych dystansów i w miarę je wydłużać.

DODANE: 06-10-2019
Lucyna

Dzień dobry, 2 tygodnie temu miałam discektomię endoskopową przepukliny L5/S1. Staram się spacerować po mieszkaniu, wykonuję łagodne ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta. Przez cały czas dokucza mi drętwienie, pieczenie i mrowienie lewej nogi, tak jak przed operacją. W czasie snu dolegliwości mijają, w ciągu dnia narastają. Czy powinnam więcej wypoczywać, czy też więcej się ruszać, żeby dolegliwości minęły? Kiedy mogę spodziewać się poprawy? Rwa dokuczała mi dwa miesiące przed operacją.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Okres rekonwalescencji jest bardzo indywidualny, niektórzy pacjenci od razy po operacji czują brak jakichkolwiek niepożądanych objawów, inni dochodzą do stanu funkcjonowania małymi kroczkami. Wpływa na to wiele czynników, objawy przed opercją, ich czas trwania, rodzaj zabiegu i jego przegieg, a co najważniejsze my sami czyli nasz układ nerwowo-mięśniowy. Proszę troszkę "poeksperymentować" tz. zmieniać intensywność dnia i obserować jak zareaguje Pani ciało. 2 tygodnie to sam początek więc proszę uzbroić się w cierpliwość i umówić się na wizytę do fizjoterapeuty. Pozdrawiam

DODANE: 03-10-2019
Krzysztof

Witam serdecznie, w 2005 roku miałem operacje usunięcia jądra miażdżystego na odcinkach L4/l5 oraz l5s1, od tamtego czasu staram się normalnie funkcjonować. Bóle przychodzą i odchodzą większe lub mniejsze. Jestem świadomym pacjentem ale zawsze nawroty są niepokojace. Od około 3 tygodni mam bóle podczas chodzenia w lewej nodze z tyłu uda i po bocznej część łydki. Mam również mrowienia oraz drętwienia, przypuszczam iż to odcinek S1. Ćwiczę codziennie od ostatnich tygodni jednak nie widzę większej poprawy. Lekarz powiedział, że jeśli bóle nie ustąpią do około 4-6 tygodni wówczas zostanę wysłany na dalsze kosultacje. Moje pytanie jest jak jeszcze sobie mogę pomóc, oprócz tych objawów nie mam żadnych innych , czy bóle te mogą same ustąpić!? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam sedecznie.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jest nieskończona liczba ćwiczeń tylko nie wszystkie się nadają w sytuacji występowania bólu. Najszybciej i najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty (Terapeuty Manualnego) który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń do obecnego Pana stanu zdrowia. 

DODANE: 03-10-2019
Annna

Witam, 4 miesiące temu miałam operację usunięcia pjm L5/S1 od strony prawej. Nadal utrzymuje mi się po zewnętrznej stronie stopy niedowład, trochę ból, brak czucia. 02.10.19 miałam kontrolne badanie MR kręgosłupa: Wynik. Na poziomie L5/S1 widoczna blizna po prawostronnej laminektomii. Widoczna jest niewielka nawrotowa prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego oraz włókniste blizny przy prawobocznej powierzchni worka oponowego i wokół prawego korzenia w zachyłku bocznym, z następowym uciskiem prawego korzenia. Moje pytanie brzmi. Czy mam się martwić, czy czeka mnie ponowna operacja, czy rozpocząć jakieś bardziej intensywne ćwiczenia, może w domu. Jakie?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Po leczeniu operacyjnym na MRI zawsze będzą widoczne pewne zmiany. Jeśli nie wycofał się niedowład, proszę wykonywać wspięcia na palce z jednoczesną elektrostymulacją. Lekkie objawy bólowe, zaburzenia czucia, a także skurcze mogą pojawiać się sporadycznie jeszcze przez dłuższy czas. Intensywne ćwiczenia jak najbardziej są zalecane (trening medyczny), ale pod okiem fizjoterapeuty. Życzę wytrwałości i owocnych treningów :) Pozdrawiam

DODANE: 29-09-2019
Jolka

Ja rownież miałam 3 września operację odbarczenia odcinka L3/L4. Dziś upływa prawie 4 tygodnie, a w nocy zwłaszcza nad ranem każdego dnia mam bardzo silny rwący ból lewej nogi, szarpie mi kolanem, wlaściwie całą nogą. Kiedyś miałam operację kregów szyjnych i bólu nie było. Co to może być, może np. rak?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Duży ucisk na korzeń, a zwłaszcza Pacjenci po odbarczeniu z długo trwającego ucisku, zgłaszają podobne objawy. Nowotwory charakteryzują się tym, że utrudniają Nam sen, ale występują jeszcze inne objawy. Proszę się nie denerwować i udać się do fizjoterapeuty w celu złagodzenia objawów, a także w razie utrzymywania się bólu dłużej niż 6-8 tygodni od zabiegu, proszę udać się do neurologa. Pozdrawiam  

DODANE: 22-09-2019
Kasia
Panie Andrzeju, mam bardzo podobną sytuację. 3 września miałam mikrodiscektomię l5/s1 po prawej stronie, do tej pory bol prawej nogi się nie zmniejszył, a dodatkowo pojawił się duży ból lewego pośladka i lewego uda. Neurochirurg powiedział, że może to być ból przeciążeniowy i proponuje podanie zastrzyku- blokady. A jak jest w chwili obecnej u Pana, nastąpiła jakaś poprawa? Pozdrawiam.
DODANE: 14-09-2019
Andrzej

Witam 2 sierpnia 2019 miałem Discektomie L5-S1 na drodze prawostronnego wyokienkowania. Foraminotomia L5-S1- cokolwiek to znaczy. Po zabiegu ustąpił ból prawej łydki i uda, poprawiło się czucie stopy, po ok 2 tygodniach przestałem brać leki przeciwbólowe. Około 25 sierpnia zacząłem spacery codziennie ok 3-5 kilometrów, po kilku dniach zaczęło mi drętwieć i piec lewe udo, uczucie parzenia na przedniej stronie, na wizycie kontrolnej 06.09.2019r. kiedy powiedziałem o tym neurochirurgowi który mnie operował usłyszałem odpowiedź, że on operował mnie na przepuklinę prawostronną i lewa noga go nie interesuje. Na moje pytania o rehabilitację, sanatorium odpowiedział, że jeszcze za wcześnie. Drętwienie lewej nogi się pogłębia, następną wizytę mam na 04.10.2019r. Moje pytanie czy czekać na tę wizytę czy może szukać innego lekarza. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. "...lewa noga go nie interesuje"- przykre :/, myślałem, że personel medyczny jest od pomagania w rozwiązywaniu pacjentów problemów. U Pana występuje ból nie dość, że po drugiej stronie to jeszcze z innego poziomu. Czasami dochodzi do przeniesienia zapalenia na inny korzeń, a nawet na drugą stronę. Zalecam udać się do fizjoterapeuty (terapeuty manulanego/osteopaty) który wprowadzi techniki neuromobilizacji w celu złagodzenia w.w. objawów. Często już po pierwszej sesji zachodzi bardzo duża redukcja objawów. Pozdrawiam

DODANE: 14-09-2019
Kasia

Witam. Jestem po 4 operacjach na kregosłup ledzwiowy: 2002 , 2015 i 2017 to mikrodiscektomie. Natomiast 3 tygodnie temu to spondylodeza miedzytrzonowa tylna i tylnoboczna L4/L5 i stabilizacja tylna przeznasadowa i miedzytrzonowa Biomet. Za 3 tygodnie idę do poradni rehabilitacyjnej, ale martwię się, że to wszystko mi się poluzuje lub odkręci. Jak narazie po operacji cały czas odczuwam ból w lewej nodze, promieniujący od pośladka wzdłuż uda (bok) poprzez piszczel, aż do palców. Na powierzchni lewej stopy mam straszną przeczulicę jeśli chodzi o dotyk, to samo nad pośladkiem. Wiem, że te bóle mogą się jeszcze utrzymywać. Staram się unikać ruchów rotacyjnych. Moje pytanie brzmi - czy to była straszna operacja? Bardzo boję się, że zrobię coś nie tak. Jak mogę tego uniknąć. Jak narazie większość czasu leżę, ale zdarza mi się zejść z 3 pietra i pójść do sklepu. Ale zaraz wracam, bo po jakimś czasie robią mi się sztywne plecy i mięśnie jakby były z kamienia. A do tego mam czasami dyskomfort w kregoslupie. Czy to nie za dużo jak na taką operacje  Jak mam żyć żeby do tego nie dopuścić? W tym miejscu musi zrobić się zrost kostny. Czy do tego czasu mam uważać? Boje się, że zrobię niekontrolowany ruch rotacyjny. Czy wtedy mogę to zepsuć? Jak długo mogę spacerować? Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Proszę zastosować się do moich wskazówek, a nic się nie poluzuje. Przez okres 2,5-3 miesięcy trzeba bardziej uważać (w tym czasie dochodzi do tz. zalania okostną śrub). Głównym zaleceniem jest spacer, ale proszę nie mylić ze staniem. Przeciwwskazaniem także jest przebywanie w łóżku. Bardzo dobrze, że Pani zaczęła wychodzić z domu i tak trzymać :) Dolegliwości które u Pani występują mają charakter korzeniowy i są wynikiem silnego podrażnienia nerwu. Warto udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w traumatologii kręgosłupa w celu powtórzenia profilaktyki oraz wprowadzeniu terapii dostosowanej do obecnych Pani potrzeb. Narazie proszę wykonywać zalecenia oraz ćwiczenia ze strony "po leczeniu operacyjnym kręgosłupa lędźwiowego". Pozdrawiam

DODANE: 13-09-2019
Magda

Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Przy wypisie ze szpitala dostałam receptę na lek skudexa 2x1. Przez pierwsze trzy dni przyjmowałam ja zgodnie z zaleceniem lecz musiałam zmniejszyć dawkę gdyż miałam problemy z oddawaniem moczu. Od tamtej pory przyjmuje 2x1/2 tabletki. Po przyjęciu leku czuje się lepiej tzn. lek skutecznie działa przeciwbólowo. Gdy przestaje działać mam kłopot z odwróceniem się na łóżku i wstaniem z niego. Ruch sprawia mi ból ;(. Proszę napisać czy ewentualne leki przeciwzapalne mogę otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu czy konieczna jest przyspieszona wizyta u neurochirurga? Mam ustalony termin wizyty na 25 lub 26 września. Nie jestem pewna czy uda mi się przyspieszyć tę wizytę. Czy ewentualny stan zapalny jest mocno niebezpieczny i może zagrozić pozytywnemu rezultatowi operacji? Przepraszam ale nie czyje się pewnie w tej sytuacji. Dodam jeszcze, ze często jak mam jakiś stan zapalny w organizmie z dłoni schodzi mi skóra (dość dziwne) i teraz też tak mam ;(.  Z góry dziękuje za odpowiedz

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry :) Proszę o skonsultowanie się z Pani fizjoterapeutą/tką w celu wdrożeniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń który ułatwi Pani zmianę pozycji np. w łóżku.

Co do leków, sama Pani pisze, że po zażyciu obecnych medykamentów jest lepiej, więc poczekał bym do wyznaczonej wizyty.  

DODANE: 13-09-2019
Mazurek

Witam. Miałam operację kręgosłupa na początku lipca od tamtej pory nadal mi się utrzymują bóle korzeniowe tj: bóle łydek, bóle boków nog, nie raz ból pośladków. Miałam już 10 dni fizykoterapii a teraz od 3 tygodni jestem pod opieką osteopaty. On coś rozciąga coś pougniata ale jak narazie nie widzę znacznych efektów. Od niedawna czuje też tak jakby drętwienie i rwanie przodu uda, od biodra do kolana. Takie uczucie jakby nie moja noga, nie raz czuje też bol w kolanie i pstrykanie. Wcześniej też to czułam po operacji przez około miesiąc. Ogólnie bóle mi skaczą po nogach. Zaraz po operacji czułam bóle obydwu nóg. Przed operacją też, z tym, że prawa bolała mniej. Martwię się czy kiedyś te bóle mi przejdą. Muszę zaznaczyć, że po operacji bardziej mi daje się we znaki noga prawa podczas gdy przepuklina była lewostronna. Lekarze mówią że była bardzo duża i dawała objawy na obie nogi tylko dlaczego gorzej dokucza ta prawa? Niekiedy odczuwam też rwanie w okolicy rany, które rozciąga się do bioder. W tym celu mój fizjoterapeuta pokazał mi jak rozciągać ranę. Proszę o radę czy to kiedyś minie? Dziękuję za pomoc :)

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Uszkodzony układ nerwowy (w tym przypadku nerwy obwodowe) mogą objawiać się przeróżnymi dolegliwościami. Dwa miesiące to już bezpieczny okres na wdrożenie bardziej intensywnej rehabilitacji w postaci treningu fizjoterapeutycznego, który może wyciszyć wyżej wymienione objawy. Dodatkowo zalecam regularną autoneuromobilizację w celu zmniejszenia bóli pseudokorzeniowych oraz fizykoterapię w postaci prądów Tens. Bóle potrafią znikać i pojawiać się niespodziewanie dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Życzę zdrowia.

DODANE: 12-09-2019
Magda

Dwa tygodnie temu (29.08) miałam przeprowadzoną mikrodyscektomię L4/L5 (przepuklina Ok 22mm). Po trzech dniach pobytu w szpitalu wróciłam do domu, czułam się dobrze. Po niecałych dwóch tygodniach pojawił się bardzo mocny ból kręgosłupa lędźwiowego. W zasadzie mam wrażenia jakby bolały mnie całe wnętrzności - zakładam, że to ból promieniujący. Generalnie jest dużo gorzej niż świeżo po zabiegu ;(. Ból pojawił się również w miednicy i kolanie ;(. Czy jest to sytuacja naturalna? Martwi mnie to gdyż sądziłam, że z czasem będzie coraz lepiej, a nie coraz gorzej.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Pani objawy są multisegmentarne czyli ból który zajmuje duży obszar. Może to świadczyć o zapaleniu, dlatego zalecam skonsultować się z lekarzem (może trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne). Tak duża przepuklina mogła zostawić duży odcisk na oponie twardej stąd ból rozlany po Pani ciele. Jeśli objawy nie ustąpią, służę radą. Pozdrawiam

DODANE: 12-09-2019
Rafał

Witam. Jest 5 tygodni po operacji przepukliny kręgosłupa, generlanie jest duża poprawa. Ból praktycznie ustąpił, ale po dłuższym spacerze boli mnie kostka w nodze albo plecy z lewej strony. Dodam, że jest to inny ból niż wcześniej i o dużo mniejszym natężeniu. Moje pytanie brzmi czy to minie i pragnę nadmienić iż bardzo długo borykałem się z problemem. Od marca zacząłem leczenie, a 6 sierpnia zostałem zoperowany.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Pana objawy są normalne, a wprowadzenie odpowiedniej formy terapii do Pana aktualnego stanu zdrowia przyśpieszy powrót do sprawności. W przyszłości może pojawiać się dyskomfort w kończynie dolnej jeśli przed operacji występowały objawy korzeniowe (ból, silne drętwienie w kończynie dolnej itp.). Pozdrawiam

DODANE: 10-09-2019
Łukasz

Witam, 27 maja 2019r. miałem mikrodiscektomię L5/S1. Operacja w pełni udana. Niestety 20 sierpnia podźwignąłem się. Wrócił ból w krzyżu i promieniowanie bólu tym razem do prawej nogi. Nasilenie bólu to może połowa tego co przed operacją na lewej nodze. Mogę spać, nie boli przy kasłaniu, czasami ból mija. Jestem na przeciwzapalnych od lekarza rodzinnego. Czy to minie? Okropnie się boję i nie wiem co dalej robić.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Wtórne przepukliny zdażają się u 12% pacjentów z czego około 4% występuje w pierwszych 3 miesiącach. Ponowne leczenie operacyjne według badań naukowych występuję dość często (9%), jednak w moim doświadczeniu się to niepotwierdza :) Proszę udać się do fizjoterapeuty w celu potwierdzenia/wykluczenia wtórnej przepukliny, a następnie wdrożenia odpowiedniej formy terapii. Wprowadzenie odpowiedniego ruchu ma bardzo korzystny wpływ na dalszy powrót do zdrowia. 

DODANE: 10-09-2019
Iza

Witam. 22 sierpnia miałam operację przepukliny L5/S1 po lewej stronie. Pierwsze doby po wyjściu ze szpitala nie były aż tak dokuczliwe w bólu jak teraz. Nie mogę ani kaszleć, ani psikać. Ból jest nie do wytrzymania. Podczas chodzenia, siedzenia nie odczuwam aż tak silnego bólu, jednak kiedy leżę i próbuję się podnieść, ból mnie paraliżuje. Nie mogę sobie poradzić. Wstaję tak jak zalecała rehabilitantka, lecz zajmuję mi to sporo czasu. Kiedy już wstanę, nogi mi się uginają i muszę chwilę odstać. Cały czas czuję ten przeszywający ból jakby coś mi ugniatało nerwy. Cały czas jestem na lekach Seractil oraz Poltram. Jak długo potrwa taki stan? Wizyta u neurochirurga zaplanowana jest na 8 listopada. Czy nie jest to zbyt późny termin?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Z takimi objawami nie można wykluczyć wtórnej przepukliny, ale bez możliwości zbadania Pani, nie jestem wstanie za dużo doradzić. Zalecam skonsultować się z fizjoterapeutą.

DODANE: 08-09-2019
Paweł

Witam. 29 sierpnia 2019 roku przeszedłem operacje przepukliny L4/L5 i usunięcia blizny po wcześniejszej operacji (były niestety trzy.) Jestem 10 dni po operacji i mam problem ze schylaniem się. Wiem, że nie mogę się schylić ale napina mi się mocno brzuch i cały przechylam się na lewą stronę. Czy to jest normalne? Jeśli chodzi o rehabilitacje to u mnie w szpitalu powiedzieli, że nie wcześniej jak za miesiąc. Prosze o poradę.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Zgięcie boczne tułowia (tz. shift) nie jest objawem normalnym i może świadczyć o zapaleniu w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej występuje z powodu przepukliny, a w Pana przypadku jest to reakcja na zabieg chirurgiczny. Najlepiej skonsultować się z lekarzem np. w celu wypisania odpowiednich medykamentów. Okres zabliźniania się operowanego krążka międzykręgowego przypada na 6-8 tydzień dlatego najczęściej pacjenci na wypisie dostają informację o rehabilitacji nie wcześniej niż po 6 tygodniach. Ja osobiście zalecam wizytę kontrolną 2 tygodnie po zabiegu w celu zweryfikowania stanu zdrowia (ruchomości nerwów obwodowych, naięcia tkanek, a co najważniejsze to instruktaż radzenia sobie w życiu codziennym).

DODANE: 05-09-2019
Krzysztof

Witam. 19.08.2019 miałem mikrodyscytomie L5/S1 po lewej stronie i odbarczenie worka oponowego i korzenia. Po około tyg. pojawił mi się mały guzek na wysokości cięcia chirurgicznego. Nie wiem jak to nazwać, ma około 3cm wysokości na 1cm szerokości. Poza tym czuje się znacznie lepiej, dużo ćwiczę tylko rano jak się budzę troszkę bolą mnie pośladki w górnej części. Ale niepokoi mnie ten guzek. Co to może być?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Czy blizna jest wyraźnie zaczerwieniona? Infekcje rany występują bardzo rzadko (około 1,5%), jednak zalecam skontrolować u lekarza operującego lub w najbliższej przychodni. Bardziej prawdopodobne jest pojawienie się małego tz. zbiornika płynowego w miejscu gojenia się blizny podczas tworzenia się nowych włókien kolagenowych. Tz. "obrzęk" może się okresowo zmniejszać oraz powracać, jednak ruch oraz fizjoterapia przyśpiesza regenerację. 

DODANE: 05-09-2019
Maria

Witam. Mam w październiku zaplanowaną operacje na kregosłup. Przepuklina na 2 poziomach. Przerwany pierścień włoknisty. Ale mam pytanie inne. Kiedy mogę wychodzić z psem na spacery. Dziękuję

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Wszystko zależy od wielkości i siły psiaka. Z małymi czworonogami zalecam od razu po powrocie do domu, ale jeśli chodzi o te większe to nie wcześniej niż 8 tygodni po zabiegu, aby uniknąć nagłych szarpnięć, które spowodują niekontrolowany ruch zgięcia, rotacji. Pozdrawiam   

DODANE: 04-09-2019
Mateusz

Witam. W październiku zeszłego roku miałem operacje przepukliny L4/L5. Przez 2-3 miesiące było pięknie. Od końca stycznia mam takie bóle, że nie mogę wytrzymać. Boli mnie podbrzusze, pośladek i promieniuje aż do nogi. Potrafi mi wykręcić palce i czuję mrowienie w nogach. Nie robię nic ciężkiego, leki typu doreta tramal już nie pomagają. Co może być nie tak?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Historia Pana choroby oraz aktualne objawy sugerują wtórną przepuklinę. Bardzo proszę zrobić badanie dodatkowe (MRI-rezonans magnetyczny) w celu dokładnej diagnostyki kręgosłupa lędźwiowego.

DODANE: 30-08-2019
Agnieszka_890

Witam. Mój tata miał tydzień temu operację przepukliny kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wstawiono implanty oraz śruby. Po operacji boli bardzo lewa stopa. Mówi, że czuje jakby chodził po szkle i miał szkło między palcami. Co to może być?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Podczas odbarczania zgniatanego nerwu np. przez część krążka międzykręgowego bądź własną kość, dochodzi do podrażnienia co może skutkować bardzo nieprzyjemnymi objawami z układu nerwowego. Bardzo przydatne w takiej sytuacji będzie zastosowania leków przeciwbólowych oraz wprowadzenie fizjoterapii w postaci neuromobilizacji i to nie za 5 tygodni tylko już - tata teraz ma silne bóle z powodu parestezji.  

DODANE: 29-08-2019
Agnieszka

Witam. 5 tyg temu miałam operację discektomii na poziomie L5-S1. Dodatkowo foraminotomia. Ból jest zdecydowanie mniejszy. Występuje tylko podczas ucisku na nerw np przy siadaniu na toalecie. Czy jest szansa że nie będzie dawał o sobie znać? Dodatkowo odrętwienie z zewnętrznej części stopy i łydki nie schodzi. Mam też osłabienie siły mięśniowej. Nie wzbije się na palce. Odczuwam też kuśtykanie podczas chodzenia. Po operacji bardzo bolała mnie łydka podczas chodzenia. Teraz boli tylko przy schodzeniu ze schodów. Czy jest szansa że jeszcze będę normalnie funkcjonować? Dziękuję za odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dużo zależy od długości czasu trwania niedowładu przed operacją. Im krótszy tym rokowania są lepsze. Zaburzony chód jest skutkiem osłabienia siły mięśniowej poszczególnych mięśni kończyny dolnej. Ból w pozycji siedzącej także może świadczyć, że mięśnie pośladkowe zanikły i łatwiej dochodzi do ucisku na nerw kulszowy w tym rejonie. Zalecm wprowadzić trening siłowy kończyn dolnych z jednoczesną elektrostymulacją pod okiem fizjoterapeuty, a drętwienia powinny zmaleć. Pozdrawiam 

DODANE: 27-08-2019
Asia

Dziękuję za odpowiedź ( z 28.07). Bóle korzeniowe ustąpiły miesiąc po operacji, raz w tygodniu mam rehabilitację plus prądy i pole magnetyczne i jest dobrze :) ale już przed operacją miałam bóle łydek które mam do tej pory. Jest jak po silnym treningu- nie pomaga rozciąganie, masaże- efekt poprawy jest chwilowy i po odpoczynku znowu ciężko wstać. Chirurg naczyniowy wykluczył zakrzepicę. Czy spotkał się Pan z takim przypadkiem? Neurochirurg i rehabilitant nie mają pomysłu skąd ten ból. Łydki mam bardzo spięte i obolałe.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dobrze, że zakrzepica została wykluczona. Jak wspominałem wcześniej, objawy pasują do bólu o charakterze nocyplastycznym czyli o szerokim podłożu, które trzeba leczyć z paru stron jednocześnie (warto pomyśleć o neurologu i może wprowadzeniu farmakologii-zadecyduje lekarz). Po długim okresie bądź silnym ucisku na korzeń nerwowy, pacjenci zgłąszają mi m.in. w.w. objawy czyli spięte/bolesne łydki. Jeden z artykułów w Journal of neurosurgery Spine opisano, że ból kończyn dolnych trwający dłużej niż 8 miesięcy przed operacją nie rokuje tak dobrze jak operacje przeprowadzone we wcześniejszym stadium. Co jest bardzo WAŻNE to fakt, że już Pani zgłasza poprawę :)  Nie ma mocnych dowodów na terapię suchego igłowania (akupunkturę), ale w mojej opinii warto się nad nią zastanowić. Pozdrawiam

DODANE: 15-08-2019
Nati

Wspaniale rady, ktorych nawet od lekarza nie usłyszałam.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Bardzo dziękuję. Cieszę się, że mogę pomóc.

DODANE: 15-08-2019
Katarzyna

13 lat temu miłam discektomię L5-S1. 4 tyg.temu przeforsowałam kręgosłup w ogrodzie. Najpierw lekkie drętwienie stopy, na drugi dzień niedowład stopy, ucisk na nerw strzałkowy, odczucia bólowe na 4 w skali do 10. Dziś jestem 12 dzień po discektomii L4-L5. Skala  Lovett -1. Brak czucia w stopie się utrzymuje. Pojawiła się parestezja stopy i przeczulica, nasila się w nocy. Co zrobić jak piekielnie boli? Przed zabiegiem nie miałam czegoś takiego. Czy to normalne po zabiegu? Dodam, że mam nadwagę, ok80 kg przy 165cm. Zaczynam wczesną rehabilitację neurologiczną na oddziale za 5 dni.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jeśli doszło do uszkodzenia korzenia nerwowego z powodu niedokrwienia na skutek ucisku krążka międzykręgowego L4/L5, w.w. objawy mogą występować jeszcze przez długi czas. Z Pani opisu wnioskuję, że od pojawienia się niedowładu do operacji upłynęło około 2 tygodnie. Dość szybko udało się usunąć przepuklinę jednak jest to długi okres czasu aby dać 100% rokowania na powrót do pełnej sprawności. Ból oraz parestezję mogą się w całości bądź częściowo wycować jednak różnica siły mięśniowej może być zauważalna. Zalecam wykonywać trening siłowy z jednoczesną elektrostymulacją osłabionych mięśni (mięsień piszczelowy przedni) w celu ich wzmocnienia oraz prądy Tens na kończynę dolną w celu zmniejszenia symptomów bólowych. Pozdrawiam 

 

DODANE: 12-08-2019
Agnieszka

Witam. We wrześniu mam planowaną operację przepukliny L5/S1. Niestety w tym czasie mam dostać miesiączkę. Czy w takim razie operacja może się odbyć, czy lepiej powiadomić o tym lekarza. Terminu wolałabym nie przesuwać, ponieważ na operację czekam od czerwca.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Badania naukowe, donoszę, że podczas operacji może dojść do większego krwawienia w cyklu przedmiesiączkowym, ale według chirurgów nie ma to większego znaczenia. Pozdrawiam 

DODANE: 09-08-2019
Karolina

Witam. Jestem 6 tyg. Po operacji kręgosłupa ledzwiowego L5/S1 bez stabilizacji. Nadal odczuwam lekkie bóle korzeniowe łydki, pośladka i pod kolanem. Do tego jeszcze niekiedy bóle okolicy bioder i pachwiny. Byłam u fizjoterapeuty i zalecił mi 3 zabiegi przez 10 dni. Laser, prądy i lampę. Czy to wystarczy? Czy nie jest za mało. Powiedział mi że żadne ćwiczenia i masaże są nie wskazane po mojej operacji. Czy poszukać jeszcze kogoś innego? Wysyłał mnie do specjalisty zajmujacego się metodą McKenzie. Chciała bym się jeszcze poradzić Pana w sprawie mojej pracy w połowie października powinnam się jej podjąć. Jest to praca stojąca przy taśmie około 6 dni w tygodniu po 8 do 9 godzin. Z tym że bardziej martwi mnie, że jest to praca za granicą i żeby tam dojechać, musiałabym spędzić z przerwami około 20 godz. w busie. Jak przetrwać te podróż żeby nie pogorszyć swojego stanu? Bardzo proszę o poradę. Dziękuję:)

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Często z powodu braku interwencji oraz wskazówek fizjoterapeutycznych wydłuża się czas dolegliwości bólowych. Fizykoterapia (laser, prądy, naświetlanie lampą typu solux) jest dodatkiem do szerokiej gamy możliwości w fizjoterapii. Ja zalecam dużo więcej - RUCH. Trzeba przywrócić prawidłową ruchomość w kończynach dolnych oraz powyżej miesca operowanego (kręgosłup piersiowy oraz górny lędźwiowy) dlatego zalecam terapię manualną bez ingerencji w dolny kręgosłup lędźwiowy. Ruch jesta najważniejszy. 6 tygodni po operacji można bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia rehabilitacyjne które nie będą prowokować bólu. Bez odpowiedniego treningu będzie Pani ciężko wytrzymać w pracy. Zalecam częste zmiany pozycji w pracy tz. raz prawa noga z przodu, raz lewa, z szeroko ustawionymi nogami, raz wąsko. Na podróż proszę zaopatrzyć się w wałek lędźwiowy w celu utrzymania prawidłowej pozycji kręgosłupa podczas siedzenia. Pozdrawiam

DODANE: 06-08-2019
Magda

Witam. Dziś mija 2 tygodnie od operacji lewostronna hemilaminektomia L5 z częściową lewostronną facetektomią i foraminotomią L5/S1. Martwię się że ból i odretwienie lewej nogi (od pośladkach do łydki) jest porównywalny do tego przed operacją. Staram się oszczędnie jeszcze funkcjonować, mało stać bo ból nasila się gdy stoję. Boję się że coś poszło nie tak. ???? To dopiero 14 dni od operacji, więc nie wiem czy nie panikuje?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Hemilaminektomia czyli częściowe usunięcie łuku kręgu w celu wykonania zabiegu mikrodiscektomi (usunięcia fragmentu krążka międzykręgowego) + facektomia polegająca na częściowej resekcji powierzchni stawu międzykręgowego w celu powiększenia otworu międzykręgowego (foraminotomii) co ma skutkować większą przestrzenią dla nerwu.

Podczas takiego zabiegu, operator musi manewrować nerwem w celu jego odbarczenia co w konsekwencji może skutkować niepożądanymi objawami po zabiegu.

Proszę uzbroić się w cierpliwość, 2 tygodnie to nie jest długi czas rekonwalescensji. Zalecane są spacery, nie stanie. Dodatkowo proszę udać się na wizytę do fizjoterapeutyw celu wyciszenia objawów niepożądanych. Pozdrawiam

 

DODANE: 01-08-2019
Paweł

Witam 27 marca 2019 mikrodyscectomia L4-L5 po prawej odbarczenie worka oponowego i korzenia. Ból zaraz po operacji całkowicie ustąpił wszystko było dobrze do połowy maja. Ból powrócił (ból w pośladku stopie i dużym palcu stopy prawej oraz jej drętwienie), ból nie jest juz tak silny jak przed operacją jednak znacznie utrudnia mi funkcjonowanie. Obecnie jestem na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wizyty u neurologa co 2 tyg. a leki tylko w niewielkim stopniu zmniejszają ból. Czy mam się martwić czy jeszcze czekać na efekty? Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam, Ból pooperacyjny i pojawiający się dwa tygodnie po jest objawem często spotykanym, ale 1,5 miesiąca po zabiegu już nie. Objawy wskazują na wtórną przepuklinę (występuje u 4% pacjentów operowanych w pierwszych 3 miesiącach). Oczywiście zawsze jest szansa ale prosze obserwować czy jest Pan wstanie chodzić na piętach (stanie jednonóż z uniesionym przodostopiem), oraz czy paluch przy tej czynności nie opada po stronie prawej. Jeśli zaobserwuje Pan różnicę proszę udać się do lekarza operującego na kontrolę. Pozdrawiam

DODANE: 31-07-2019
Agnieszka

Witam, 21 maja przeszłam operacje usunięcia przepukliny L4/L5 i odbarczenie prawego korzenia L5. Przed samamym zabiegiem występowała rwa kulszowa w prawej nodze, po samej operacji ból szedł do dwóch nóg. Lekarz operujacy powiedział, że wiąże się to z tym ponieważ nerw był tak obarczone, że w trakcie operacji musiał zostać przesunięty, z tąd ból w dwóch nogach. Cały czas pracuję z fijoterapeutą, jednak kolejną wizytę mam za 2 tygodnie. Chciałam prosić o radę, ogólnie czuję się dużo lepiej jednak zdarza się ból jeszcze w prawej nodze, pulsujscy, a kiedy kładę się spać prąd idzie do dwóch nóg. Zastanawiam się czy to normalny objaw. Prowadzę oszczędny tryb, jednak nie zawsze jest to możliwe, mam w domu 4 letnie tornado!!! Moje drugie pytanie, kończy mi się L4 we wrześniu, praca umysłowa, jednak stojąca, czy to dobry czas?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Musiała Pani mieć bardzo dużą szerokopodtawną przepuklinę która bardzo rzadko daje objawy korzeniowe do obydwu nóg. Może ból po stronie lewej jest bardziej o charakterze rozlanym obejmujący całą nogę (ból z podrażnionej opony twardej)? Jeśli objawy pojawiają się głównie w nocy (bez stanów podgorączkowych), można pomyśleć o wizycie u neurologa w celu wyciszenia zbyt wrażliwego układu nerwowego. Zalecam kontynuację fizjoterapii, a 3,5 miesiąca to idealny czas na powrót do pracy. P.S "4 letnie tornado" - pierwszy raz słyszałem takie Piękne okręślenie :) Pozdrawiam 

DODANE: 31-07-2019
Marcin

Jestem 4 miesiące po operacji przepukliny z sekwestrem L4/L5 - ucisk na nerw kulszowy, objawy rwy kulszowej podczas pochylenia w przód odbierało czucie w stopie. Po samej operacji przez 3 tyg wszystko było ok, ustały drętwienia jednak pojawiła się rwa kulszowa nie tak nasilona jak przed operacją ale jednak . Chirurg stwierdził, że to się wszystko układa i że takie coś może mieć rację bytu tak długo jak nerw był uciśnięty. Jednak od 2 dni bóle całkowicie minęły ale pojawiły się parestezje, osłabienie 2 małych palców u stopy. Ciężko to sprecyzować, jednak niedowładem nie mogę tego nazwać, ale coś się dzieje. Nie wiem czy mam się martwić skoro brak bólu, ale przed operacją takiego czegoś nie miałem.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam, Objawy parestezji mogą pojawiać się z powodu ucisku na nerw oraz z powodu jego nadmiernego wydłużania (naciąganie zbyt mocne/zbyt długie). Dochodzi do ograniczenia dopływu krwi. Częso z powodu zbyt mocnego ucisku na korzeń, nie wraca wpełni czucie, pojawiają sie parestezje oraz mogą pozostać osłąbienia siły mięśniowej. Pytanie, czy przed operacją był Pan wstanie wspiąć się na palce (jednonóż) oraz jak jest obecnie?  Objawy przez Pana wspomniane odpowiadają korzeniowi S1, a on odpowiada m.in. za wspięcie na palce oraz za ewersję (odwiedzenie stopy). 

DODANE: 28-07-2019
Asia

Dzień Dobry.18 lipca miałam zabieg mikrodiscektomii i fenestracji L5/S1 po stronie prawej. Wczesniej blokada i discogel tego samego fragmentu niestety bez efektów. Ból korzeniowy z niewielką poprawą po rehabilitacji towarzyszył mi przez dwa lata. Teraz po zabiegu próbowałam odstawić leki przeciwbólowe ale ból korzeniowy powrócił- od pośladka do łydki. Staram się dużo chodzić, mało leżę. Czy mam się martwić, czy jeszcze czekać na efekty? Nerw był obarczony trzema bliznami dlatego ćwiczenia nie dawały wymiernych efektów, a discogel ( zabieg 23.05) pogłębił przepuklinę i spowodował drętwienie nogi. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ból korzeniowy trwający dłużej niż 6miesięcy jest bólem przewlekłym czyli nie wystarczy tylko leczyć uszkodzoną strukturę (uciśnięty korzeń - ból nocyceptywny), ale także ośrodkowy układ nerwowy (ból neuropatyczny) gdzie dochodzi do zmian w przewodzeniu. W takich przypadkach mówi się o bólu nocyplastycznym czyli o podwójnym podłożu odczuwania bólu. Najlepszą formą leczenia jest współpraca z zespołem medycznym (chirurg- który już wykonał swoją pracę, neurolog - leczenie farmakologiczne w celu wyciszenia układu nerwowego, fizjoterapeuta - poprawa ruchomości oraz kontroli motorycznej, oraz psycholog - nauka powstawania, przetwarzania bólu oraz jego uśmierzania).

Pani jest dopiero 10 dni po zabiegu więc jak najbardziej proszę się uzbroić w cierpliwość, w razie braku poprawy proszę się ustosunkować do w.w. formy leczenia.

Pozdrawiam

DODANE: 28-07-2019
aga

Witam, dziękuje bardzo za odpowiedź ;), a co w przypadku, gdy mam drętwą stopę i chodzę na bolesnej podeszwie?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam ponownie :) Tak jak pisałem wcześniej, bez wiedzy czy nerwy obwodowe mają możliwość przemieszczać się względem innych części ciałą, nie jestem wstanie stwierdzić czy fizjoterapia wystarczający sposób ulży Pani w objawach.

DODANE: 27-07-2019
aga

Witam, chciałam zapytać, czy istnieje możliwość skutecznej rehabilitacji, jestem 8 tygodni po operacji przepukliny kręgosłupa lędźwiowego L5/S1. Opis MR: na poziomie operowanym blizny pooperacyjne wypełniają lewy schyłek boczny oraz obejmują lewy korzeń S1 częściowo go uciskając i przemieszczając.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam, zdarza się że powstają zrosty które utrudniają przemieszczanie się nerwów w otworach międzykręgowych. Jeśli nie występują dolegliwości bólowe, a ruchomość kończyn dolnych (wszystkich tkanek w obrębie biodra, kolana i stopy) jest prawidłowa (zbliżona do drugiej strony) to jest Pani na dobrej drodze :)

Następnie wdrożenie odpowiedniego treningu rehailtacyjnego zminimalizuję ryzyko uszkodzenia operowanego segmentu kręgosłupa oraz powyżej leżących.

Zalecam być pod opieką fizjoterapeuty który systematycznie będzie monitorować Pani kontrolę motoryczną (pracę mięśni), ruchomość poszczególnych segmentów kręgosłupa jak i elastyczność tkanek. Cały proces rehablitacji powinien skutkować powrotem do pełniej sprawności. Pozdrawiam

DODANE: 26-07-2019
Anna

Dzień dobry, trzy dni temu przeszłam operację odcinka lędżwiowego L5/S1- przepuklina powodująca duże dolegliwości rwy kulszowej od paru miesięcy. Po operacji ból duży okolicy rany, ból pośladka, uda i przy kostce. Jestem cały czas na lekach przeciwbólowych. Trochę leżę, trochę chodzę, czy ból minie? Jest ciężko, bo dolegliwości duże. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ból okolicy rany najczęściej szybko mija. Zdaża się, że dochodzi do obrzęku w rejonie blizny i wtedy pacjenci czują lekki ból. Może zdażyć się mała infekcja wtedy proces gojenia się wydłuża i jest potrzeba wdrożenia leczenia farmakologicznego, a nawet czyszczenia rany (bardzo żadko).

Jeśli był duży ucisk na korzeń nerwowy i chirurg nie miał łatwej pracy do wykonania (odbarczenia zapalonego korzenia) to także trzeba się liczyć, że stan ostry potrwa około tygodnia. Pozdrawiam 

DODANE: 21-07-2019
Niezadowolony

Witam, Jestem 7 tygodni po operacji kregosłupa. Dyskopatia i spondyloza na poziomie L4-L5-S1. Centralno -lewoboczne, podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdzystego na poziomie L4-L5. Od ok. 5 lat nawrotowa lumbalgia z rwą kulszową lewostronną. Bez zab. siły mieśniowej i funkcji zwieraczy. MRI -L,Th niewielka spondyloza L4- L5 i L5-S1. Przebieg pooperacyjny hospitalizacji bez powikłań. Operacja; mikrodistektomia i odbarczenie korzenia rdzeniowego na poziomie L4-L5 (fenestracja z foraminotomią po str. lewej). Wiec pytam? Kiedy będe mógł zacząć rehabilitację i wrocić do sportu? Przed operacją nic mnie nie bolało, teraz troche boli i drętwieje noga lewa czasem prawa. Martwi mnie to. Czasami sie pochylam przy wstawaniu z łóżka. Czy to mi zaszkodzi? Chodzę, robię zakupy w sklepie (codziennie) mieszkam sam, typu 1 mleko, chleb owoce warzywa, mniejwiecej 3 kg. Mój wpis 12.05.2019. Pozdrawiam. Ps. Jutro zaczynam rechabilitacje i nie czuję się żeby jeździć rowerem czy też autem.. zresztą wykonuję nie naturalne ruchy co szkodzi reszcie kręgosłupa.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Zalceam wizytę u fizjoterapeuty 2-3 tygodnie po operacj w celu poprawy ruchomości tkanek (mięśniowych oraz nerwowych). W idealnym świecie najlepiej przed w celu przygotowania się do prawidłowego postępowania po operacji. Rehabilitacje (odpowiedni zestaw ćwiczeń) zaleca się w 6-8 tygodniu po operacji. Sport to bardzo ogólne słowo - konkretna dyscyplina, natężenie (zawodowo czy rekreacyjnie). Aby bezpiecznie wrócić do sportu trzeba w prawidłowy sposób wykonywać trening funkcjonalny (przygotowanie do danej dyscypliny sportowej) który powinien przygotować fizjoterapeuta lub w późniejszym etapie może to zrobić trener od przygotowania motorycznego. Nie rozumiem "Mój wpis 12.05.2019" - czy chodziło o wypis? W 8-10 tygodniu po operacji można spróbwać jazdy na rowerze stacjonarnym ale nie zalecam dłużej nić 10min. Powodzenia

DODANE: 20-07-2019
Andrzej

Witam, jestem po dwóch operacjach L5/S1, L4/L5 (microdyscektomia, zabieg na korzeniu rdzenia) pierwsza odbyła się w listopadzie 2017 druga w lutym 2018,mam takie pytanie, do tego czasu pracuję w gorsecie usztywniajacym odcinek lędźwiowy. Dźwigam ok 15 kg (łącznie 2 tony na 8 godzin) przy pracy na magazynie. Czy lepiej dalej pracować w tym gorsecie czy może lepiej bez? Słyszałem że jest zanik mięśni przy pracy w gorsecie. Lekarz po ostatnim rezonansie powiedział że w przyszłości będzie jeszcze operacja L3/L4, ponieważ znowu się powtarza to samo co kręgi niżej. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Najważniejsze aby cały czas podczas pracy pamiętać o profilaktyce czyli prawidłowym podnszeniu, odkładaniu przedmiotów. Warto pracować na zmianę (z oraz bez gorsetu) oraz dodatkowo wmzacniać mięśnie 2-3 razy w tygodniu po przez trening kontroli tułowia. Pozdrawiam

DODANE: 19-07-2019
Paweł

Dzień dobry,mam 38lat, jestem 10 dni po operacji dyskopatii (microdyscektomia) L4/L5. Przed operacją często dochodziło do przesunięcia biodra w prawo tzw.shift wtedy byłem wyłączony z funkcjonowania. Po operacji wszystko przebiegało super, do 8 dnia kiedy znów wysunęło się biodro, ból nie do wytrzymania tak samo jak przed operacją, wizytę mam zaplanowaną na 31 lipca. Czy uważa Pan że powinienem wcześniej udać się do neurochirurga który mnie operował na konsultacje i czy to są jakieś normy że ból powraca?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Nie chcę straszyć ale największa liczba wtórnych przepuklin przypada na pierwsze 3 miesiące po operacji. Shift najczęściej świadczy o konflikcie dyskowym , a organizm przyjmuje ustawienie obronne. Jest szansa, że organizm upora się przy wsparciu farmakologii. Może być też taka możliwość, że utrzymuje się jeszcze pooperacyjne zapalenie ale sugeruje udać się na konsultacje. 

DODANE: 16-07-2019
KAROLA

Odpowiedź na Pana Pytania. Rana jest sucha goi się super już prawie stroiki odparuja. Podczas spania jest ok budzę się w nocy gdy zmieniam pozycję ale to normalne gdyż uważam aby zrobić to dobrze. Bóle się zmniejszyły teraz czuje jeszcze pieczenie i swędzenie tak jak Pan pisał. Ale w lewej nodze są momenty silnego rwania od biodra do kolana który po jakimś czasie ustępuje. Ale bardziej martwi mnie fakt prawej nogi gdy chodzę zaczynają mnie pobolewać biodra i czuje tak jakby ucisk w pachwinie i zewnętrznej części uda do tego jeszcze lekkie palenie pośladków obok kości ogonowej również. Martwię się żeby nie była to tym razem przepuklina z prawej strony. Dziękuję za porady i za odpowiedź. Pozdrawiam :)Dodam że mój lekarz Zlecił mi rehabilitację po 6 tygodniach.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Ból może być spowodowany usztywnieniem (z powodu braku kontroli mięśniowej napinają się mięśnie). Jeśli uważa Pani przy obracaniu itp. (bardzo dobrze) dodatkowo usztywnia się segment powyżej operowanego które może powodować dyskomfort/ból w pachwinie/bocznej powierzchni uda. Rehabilitacja w postaci odpowiedniego programu ćwiczeń jak najbardziej po 6-8 tygodniach ale ja zalecam zawsze wcześniej wizytę u fizjoterapeuty w celu wyeliminowania w.w. objawów.

DODANE: 16-07-2019
Greg

Witam! Jestem tydzień po operacji wypadnietego dysku L5/S1. Po operacji wszystko było ok, bez środków przeciwbólowych. W trzeciej dobie podczas zmiany pozycji w łóżku oczywiście prawidłowo (ramiona z miednica) poczułem palący ból w kręgosłupie oraz nerw prawej nogi. Wczesniej podczas chodzenia nic nie odczuwalne, a teraz po kilku minutach chodzenia zaczyna promieniować do prawej nogi pod udem aż do łydki. Dodam że podczas leżenia bol ustępuje całkowicie. Pytanie czy mam się martwić po takim incydencie? Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Często przez pierwsze dni po operacji pacjenci są na silnych lekach przeciwbólowych więc dlatego mogą nie odczuwać bólu. Ból może świadczyć o jeszcze utrzymującym się zapaleniu, który może nasilać się podczas kasłania/kichania, parcia. W razie dużego niepokoju warto udać się na konsultację do lekarza operującego lub do fizjoterapeuty, ale narazie proszę zachować spokój - za wcześnie aby brać pod uwagę wtórną przepuklinę. Pozdrawiam

DODANE: 11-07-2019
Karola

Witam. Jestem 10 dni po operacji przepukliny L5/S1. Przepuklina jak mówił Pan doktor była ogromna tylno boczna i powodowała bardzo silny ból lewej nogi i lekki ból prawej. Pooperacji dolegliwości się zmniejszły jednak pozostało drętwienie palców lewej nogi oraz bocznej części łydki lewej nogi. Do tego mam palący ból łydek kiedy chodzę oraz bóle pięt jak również bioder. Czuje też pośladki z obydwu stron i doszedł też lekki ból obok rany momentami jakby palenie nerwów. Dodam, że te golenie wymagają brania tabletek przeciwbólowych. Czy to normalne czy mam się martwić?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowskiń dob

Dzień dobry. Drętwienia/mrowienia/gorsze czucie mogą występować bardzo długi czas (np. rok i dłużej) po odbarczeniu (po leczeniu operacyjnym). Jeśli problem występował dłuższy czas przed operają, w tej chwili jest to ból o charakterze neuropatycznym (pieczenie,swędzenie) i najlepiej leczyć medykamentami. Czy w.w. objawy występują także w nocy czy tylko podczas poruszania się? Czy rana jest sucha, nie ma zaczerwienienia / obrzęku? Pozdrawiam

DODANE: 07-07-2019
Ja

Witam. Jestem 6 dni po operacji usunięcia pasywnej wypukliny L5/S1. Zaczął mnie boleć kręgosłup w kwietniu. Ale ból zasilił się w czerwcu i wtedy bardzo zaczęła mnie boleć lewa noga do tego stopnia, że nie mogłam na nią stanąć momentami. Pobolewała mnie też prawa ale o mniejszym natężeniu. Lekarz stwierdził że mam ogromną przepukline i skierował mnie na operację. Po operacji mój stan się poprawil. Z tym że pobolewają mnie obydwa biodra i prawa noga też trochę boli pod kolanem i w łydce. Martwi mnie właśnie fakt objawów w prawej nodze. Czy to normalne czy mam powody do obaw? Proszę o poradę.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ból bioder to częsty objaw po leczeniu operacyjnym, można to wytłumaczyć po przez obronne napięcie mięśniowe organizmu (na zapalenie wywołane uciskiem na korzeń/samą operacją oraz stresem). W momencie ucisku na korzeń dochodzi do zapalenia nerwu w wyniku czego powstaje obrzęk i nerw nie ma jak się poruszać w otworze międykręgowym. Często po uwolnieniu korzenia nerwowego nadal występuje obrzęk i nie wraca automatycznie ruch samego nerwu dlatego mogą wytępować w.w objawy. Zalecam udać się do fizjoterapeuty (Terapeuty Manualnego/Osteopaty) w celu nauki technik neurodynamicznych oraz jeśli zostały przepisane leki przez lekarza prowadzącego o ich zażywanie. Pozdrawiam

DODANE: 07-07-2019
Daniel

Dzień dobry, jestem 4 dni po operacji dyscektomi odcinka lędźwiowego L5/S1. Moje pytanie to jak rozłożyć chodzenie po mieszkaniu i leżenie w łóżku, czy 2 godz leżenia i godzina chodzenia na zmianę to dobra taktyka? Drugie pytanie to jak leżeć bo leżąc na plecach odczuwam cały czas ból w górnej części pośladków i kładąc się na boku to jedyna pozycja gdzie nie czuję bólu. Czy można w ten sposób spać po operacji.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jednym z zaleceń pooperacyjnych są spacery (nie mylić ze staniem). Zalecam indywidualny czas - proszę obserwować (przerwać przy pojawieniu się pierwszych objawów). Odnośnie spania, nie ma przeciwwskazań, jedynie proszę zwrócić uwagę czy ramiona oraz miednica są równolegle ułożone (nie ma rotacji ciała). Prosze w 2-3 tygodniu udać się do fizjoterapeuty w celu zdiagnozowania i wyeliminowania w.w. dolegliwości.

Pozdrawiam 

 

DODANE: 07-07-2019
Bobek

Witam, wczoraj miałem operacje usunięcia przepukliny L5/S1, dziś oprócz bólu pooperacyjnego czuje ból prawej nogi jak przed operacją. Czy to normalne ?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Jeśli ból utrzymywał się długo przed operacją to odpowiedź brzmi tak, choć nie jest to często spotykane. Dodatkowo wpływa na Pana stan sam przebieg operacji. Jeśli nie występują niedowłady to proszę korzystać z medykamentów i dać znać za tydzień. Szybkiego powrotu do zrowia

 

DODANE: 06-07-2019
Wiesława

Jestem tydzień po operacji przepukliny L5 /S1. Nie odczuwam bólu, nie przyjmuje leków przeciwbólowych ale niepokoi mnie utykanie, które pojawiło się po operacji. Chodzę jak kaczka. Nie wiem z czym może byc to zwiazane. Co robić dalej? Prosze o podpowiedź. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Utykanie typu "kaczy chód" określamy opadaniem miednicy - objaw Trendelenburga lub objaw Duchenne'a. Zalecam udać się do fizjoterapeuty w celu znalezienia przyczyny.

DODANE: 02-07-2019
Maciej

Witam serdecznie. 11.06.19 miałem mikrodiscektomie na odcinku L4/L5, wcześniej ból przez dwa miesiące był nie do wytrzymania łącznie z całą lewą noga. Wiadomo że pierwsze dni po operacji nie należały do najprzyjemniejszych ale teraz jest zdecydowana poprawa. Wykonuje krótkie spacery, oszczędny tryb życia, powoli odstawiam lekki przeciwbólowe, zwolnienie z pracy mam do końca lipca i proszę o informacje czy w sierpniu mogę wrócić do pracy? Praca biurowa ale przygotowałem sobie miejsce do pracy przy biurku siedząco stojącym i drugie równie ważne pytanie czy w Pana ocenie realna jest podróż samolotem na wakacje również w sierpniu? Wiadomo trzeba wynagrodzić rodzinie wcześniejszą niedyspozycje ale czy sierpień to rozsądny termin? Niestety nie ma możliwości urlopu w późniejszym terminie. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. 06.08 mija równo 8 tygodni od Pana operacji, ja jednak zalecam 12 tygodni. Profilaktyka jest najważnieszja czyli prawidłowa pozycja siedząca - koniecznie wałek lędźwiowy oraz co 30 min zmieniać pozycję w pracy. Podróż samolotem po minimum 8 tygodniach (największy problem widzę w bagażach). Pozdrawiam

DODANE: 02-07-2019
Mati

Witam. Jestem tydzień po operacji przepukliny L5/S1-usunięcie wypadnietego dysku. Czasem podczas wstawania z łóżka (prawidłowego wstawania z opuszczonymi nogami) oraz obracania się w łóżku również prawidłowo, czuję ból w pośladku oraz udzie tak jak to było przed operacją. Ogólnie jest lepiej niż przed ale martwi mnie ten ból przy sporadycznych ruchach. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Często po operacji całkowicie znikają objawy, ale trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny. W zależności od uszkodzenia nerwu - objawów przed leczeniem (ból, drętwienie, niedowład) proces rekonwalescencji może się wydłużyć. W pływa na to także czas jaki pacjent oczekiwał na leczenie operacyjne oraz sama operacja. Tydzień po operacji to za krótki czas aby miał się Pan martwić. Warto sprawdzić u fizjoterapeuty neurodynamikę splotu krzyżowego - ruchomość nerwów obwodowych L4-S3. Pozdrawiam

 

DODANE: 28-06-2019
Kather

Witam. Trzy tygodnie temu miałam operację kręgosłupa metodą ALIF. Mój lekarz zabronił mi przez trzy miesiące wykonywania praktycznie wszystkiego. Mam odpoczywać, leżeć i chodzic w miarę możliwosci. Czuję się coraz lepiej i wiadomo jak to jest już mnie nosi:). Nie leżę non stop oczywiście, bo bym zwariowała-gotuję,piekę,ogarniam mieszkanko (oczywiscie żadnych ruchów rotacyjnych, żadnego schylania i dźwigania .Moje pytanie do Pana-czy mogę prasować, wiem moze to głupie pytanie,ale sterta rośnie????.Co mi wolno,a czego nie-chodzi o prace domowe.Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Pierwsze trzy miesiące są kluczowe, po pierwsze największa liczba wtórnych przepuklin, po drugie gojenie się tkanek. Z psychologicznego punktu widzenia świetnie ,że jest Pani taka aktywna-szybszy powrót do zdrowia, ale proszę się tak szybko nie rozpędzać:) Jeśli chodzi o prasowanie to odpowiedź brzmi Tak, ale deske do prasowania ustawiamy wysoko aby nie musiała Pani się pochylać. Pozdrawiam

DODANE: 14-06-2019
Mirko

Dzień dobry, chciałbym spytać czy mam powody do niepokoju. 6 tyg. temu miałem operację L5-S1. Poczatkowo po operacji bolała noga + ból pooperacyjny, jednak stopniowo ból malał. Po 2 tyg. Pozostał szczątkowy podczas chodzenia. W kolejnym tyg. próbowałem do spacerów dołożyć rozciąganie i od tego czasu pojawił się ból o większym nasileniu. Kiedy się położę to w ciągu kilkunastu minut mija. Jednak chodząc mocno go odczuwam. Niemal cała noga i delikatny "tępy" ból w dolnych plecach. Rozciąganie które biorę za przyczynę nie było mocne. Przyciaganie kolan do klatki w leżeniu na plecach i nawet nie odrywałem bioder od podłogi. Czy bazując na swoim doświadczeniu spotkał się Pan z czymś takim i miało dobre zakończenie? Czyli ból nasilił się 3 tygodnie po operacji by przykładowo w 8 tygodniu zmalał a w. 12 znikł całkowicie? Staram sie to tłumaczyć regneracją nerwów jednak gdzieś czai się niepokój.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, ból mógł się nasilić podczas rozciągania poniewąż rozciągając mięśnie doprowadzamy także do naciągnięcia nerwu co wpływa na jego gorsze ukrwienie. Tak jak Pan pisze, potrzebny jest czas na regenerację tkanek (nerwowych oraz mięśniowych). Niepokój jaki Pan odczuwa jest normalny, jednak najlepiej udać się na wizytę do fizjoterapeuty aby się upewnić, że wszystko jest OK i nie dopuścić aby doszło do objawów lękowych.

Pozdrawiam

DODANE: 30-05-2019
Malgosia

Odbarczenie poziomu L4-L5 + Stabilizacja miedzyłukowa INTRASPINE. Dziekuje za odpowiedź. A więc "dziwne uczucie" drętwienienie / mrowienie mam od kolan w dół, z przodu i z tyłu. Dokucza cały czas, ale najbardziej gdy leżę i nie ruszam nogami. Nie wspomniałam o tym wcześniej ale również czuje osłabienie organizmu. Obawiam się że implant mógł się przemieścić i uciska. Pozdrawiam. 

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Zawsze jest taka możliwość kiedy kości są słabe (z różnych przyczyn), ale stosunkowo bardzo rzadko. Warto udać się do lekarza z powodu osłabienia organizmu (zapalenie?) w celu zdiagnozowania przyczyny. Dolegliwości o których Pani wspomina są tz. multisegmentarne czyli dotyczą więcej niż jednego nerwu więc zalecam następnie udać się do neurologa aby może zaproponował leczenie farmakologiczne w celu wyciszenia układu nerwowego (nadwrażliwość). Pozdrawiam

DODANE: 29-05-2019
Malgosia

Witam. Jestem 17 dni po zabiegu operacyjnym w odcinku lędźwiowego. Miałam odbarczenie poziomu L4-L5 + stabilizacja międzylłkowa INTRASPINE. Po operacji (brałam lek przeciwbólowy Skudexa) było dobrze, obolałe plecy - ale to zrozumiałe. Natomiast od ok. 3 dni mam dziwne uczucie w nogach, od kolan w dół. To znaczy jakby mrowienie, drętwienienie i uczucie ciężkich nóg. Dodam, że przed operacją nie odczuwałam czegoś takiego. Czy powinnam się niepokoić? A może to normalne i z czasem dziwne uczucie minie. Pozdrawiam.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Leczenie operacyjne postaci odbarczenie + stabilizacja to duża operacja więc tak jak Pani wspomina bóle pleców to stan jak najbardziej normalny. Proszę o informację dokładnego przebiegu parestezji (drętwień, mrowień) - czy przód / bok / tył uda, oraz kiedy się pojawiają. Sam zabieg operacyjny powoduje zapalenie co może wiązać się z nietypowymi objawami. Dodatkowo, podczas operacji układ nerwowy jest podrażniany przy jego odbarczaniu więc w.w. objawy mogą być ich następstwem. Pozdrawiam

 

DODANE: 24-05-2019
Gosia

Witam. Jestem 1,5 m-ca po operacji nawrotowej przepukliny  L5/S1 (pierwsza operacja w 2014). Niestety ból nie ustępuje. Zaczyna sie od pośladka, najgorszy od uda do kolana po kostkę od wew. strony. Czyli taki jak przed operacją. Do operacji chodziłam z tym bólem około roku. Cały czas jestem na środkach przeciwbólowych co 4-6 godz. Jakiś obłęd. Stosuje się do ćwiczeń zaleconych i zero poprawy. Niedługo zaczynam rehabilitację, ostatnia nadzieja. Po pierwszej operacji tak nie cierpiałam. Czy to ma jakieś znaczenie, że kolejny zabieg to gorzej. Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Nawrotowa przepuklina zdaża się statystycznie u około12% pacjentów, a największe ryzyka jej pojawienia się przypada na pierwsze 3 miesiące po operacji.

Jeśli zabieg został wykonany poprawnie (a należy tak przyjąć), Pani miała (i nadal ma) ból przewlekły, to leczenie jest znacznie bardziej złożone. Ból przewlekły ma swoje źródło w ośrodkowym układzie nerwowym i należałoby go wyciszyć po przez odpowiednio dobraną farmakoterapię (neurolog), pracę z psychologiem specjalizującym się w bólu psychosomatycznym. Dodatkowo udałbym się do fizjoterapeuty (terapeuty manualnego/osteopaty) na badanie kliniczne, aby zalecił odpowieni zestaw ćwiczeń terapeutycznych w celu poprawy funkcjonalnej Pani ciała (np. poprawa ruchomości nerwów obwodowych, rozluźnienie mięśni obręczy biodrowej, poprawa ruchomości kręgosłupa Th). Pozdrawiam

DODANE: 19-05-2019
Bartek

Witam. Tydzień temu miałem operację usunięcia jądra miażdżystego na odcinku L5/S1, od 2 dni odczuwam ból z promieniowaniem do prawego pośladka, najgorzej jest podczas kichania i kasłania. Czy powinienem sie tym juz przejmowac? Kiedy powinienem zacząc rehabilitacje?Fizjoterapeutka ze szpitala kazała mi przez 5tyg. leżeć w łóżku i czasami wychodzić na spacery...

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Cześć. Kichanie/kasłanie wywołuje zwiększenie ciśnienia w kanale kręgowym, a kręgosłup tydzień po leczeniu operacyjnym jest jeszcze w fazie ostrej, więc ból jest normalnym objawem. Fizjoterapeutka dobrze wspomniała o długich spacerach nie wywołujących bólu. Przez pierwsze 6 tygodni unikamy siedzenia (jedynie podczas toalety i posiłków-nie dłużej niż 10-15min.). Fizjoterapię po przez proste, nie wywołujące zmęczenia ćwiczenia należy rozpocząć już w drugim tygodniu.

Pozdrawiam

DODANE: 16-05-2019
Monika

Witam , moja mama miała operację dokładnie miesiąc temu-implant dysku . Od 3 dni bardzo bolą ją mięsnie ud z przodu- w lewej nodze bardzo, a w prawej troszkę mniej . Czy to może mieć związek z operacja? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Dolegliwości bólowe pleców po leczeniu operacyjnym kręgosłupa są bardzo częstym objawem, które po mału wycofują się. W zależości jaki segment był operowany, można brać pod uwagę: L3/L4-przepuklinę nawrotową bądź co jest częstrzym przypakiem i pojawia się między 2-4 tygodniem od operacji-bóle korzeniowe/pseudo korzeniowe. Zalecam udać się do fizjterapeuty w celu nauczenia się wykonywania mamie neuromobilizacji nerwów udowych - bardzo często ulga jest już po pierwszej terapii, którą trzeba powtarzać przez około2 tygodnie. Pozdrawiam  

DODANE: 14-05-2019
Ania

Witam, moja mama miała dokładnie tydzień temu operację przepukliny ze stabilizacją. Bardzo długo chodziła z tym schorzeniem, aż w końcu powiedziano jej że grozi to paraliżem i dopiero wtedy zdecydowała się na operację. Przed pójściem do szpitala już ciężko było jej chodzić i zaczynała utykać. Zaraz po operacji było troszkę lepiej ale ból się utrzymywał w biodrze i nodze, mówiła że to taki trochę inny ból niż przed operacją natomiast wczoraj wróciła do domu i ledwo chodziła, bolały ją nogi tak że nie mogła wytrzymać i drętwiały. Czy to normalne po takiej operacji czy jednak operacja się nie powiodła? Co zrobić żeby te bóle przeszły?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Nie jest to częstym przypadkiem ale w niektórych sytuacjach im dłuższa zwłoka z leczeniem operacyjnym tym więsze ryzyko wystąpienia bólu neuropatycznego. Proszę udać się do fizjoterapeuty (terapeuty manualnego/osteopaty) - jest możliwość zmniejszenia powyższych objawów. Dodatkowo proszę udać się do neurologa, bardzo często leczenie farmakologiczne znacznie polepsza komfort życia.

DODANE: 08-05-2019
Sylwia

Witam. Wczoraj minęło pół roku jak wszczepiono mi implant lędźwiowy. Tydzień po operacji pojawiła się rwa w lewej stronie (przed operacją rwa prawostronna). Rwa pojawia się i znika, da się z nią żyć, pomaga pływanie i chodzenie. Kontrolny rezonans wykazał 3,5 mm przesunięcie implantu po lewej. Czy są jakieś ćwiczenia którym mogę sobie pomoc czy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego? Z góry dziękuje za odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. W sytuacji gdzie struktura nie jest na swoim miejscu warto wykonać dokładne badanie kliniczne (fizjoterapeuta + neurochirurg/ortopeda- najlepiej lekarz operujący) aby zweryfikować czy implant może podrażniać nerw i czy rehabilitacja jest wstanie przyczynić się do ustępowania objawów. Jeśli odpowiednio dobrany trening rehabilitacyjny będzie minimalizował objawy tak jak to czyni pływanie, jest duża szansa uniknięcia reoperacji.

Pozdrawiam

 

DODANE: 01-05-2019
ylcia

Dzień dobry. Jestem miesiąc po operacji kręgosłupa-usunięcie przepukliny na poziomie L5/S1 bez implantów. Dzisiaj niefortunnie spadłam ze schodów. Czuje ból w miejscu operowanym. Ogólnie chodzić mogę... Czy mogło mi się coś stać poważnego? Bardzo się boję.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Po leczeniu mikrodiscektomi najważniejsze są pierwsze 6-8 tygodni aby doszło do pełnego zagojenia się operowanego krążka międzykręgowego. Zawsze uraz zwiększa ryzyko nawrotu ale najważniejsze, że Pani czuje się dobrze. Ból w miejscu operowanym może być z powodu naciągnięcia tkanki mięśniowej. Jeśli nie jest to ból głęboki, rozlany, nie promieniuje do kończyn dolnych oraz nie pogłębia się podczas kichania/kasłania - proszę spać spokojnie.

Pozdrawiam  

DODANE: 22-04-2019
Kasia

Witam. Jestem miesiąc po operacji odbarczenia korzeni nerwowych, laminektomii L5 i częściowej L4, repozycji kręgozmyku, stabilizacji transpedikularnej tytanowej Erisma L4-L5-S1. Wszystko super ale od dwóch dni boli mnie noga, tak „rwie”, jakby na zmianę pogody przy złamaniu. Jak leżę na plecach i odpowiednio się „ułożę” ból mija. W innych momentach jest. Miałam tak po operacji dostałam sterydy i minęło. Wydaje mi się ze mogłam się przeforsować bo czuje się dość dobrze i za dużo chodziłam... czy można prosić o rady - biec do lekarza? Ból nie jest mega silny ale też pojawił się i dokucza. Wizytę kontrolną mam za 3miesiace i do tej pory mam nie mieć rehabilitacji. To ok?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Bóle o charakterze korzeniowym są częstym objawem (komplikacją pooperacyjną) na skutek podreżniania podczas odbarczania uciśniętych korzeni nerwowych.

Warto zastosować delikatne techniki neuromobilizacji, a w przypadku braku poprawy zastosować leczenie farmakologiczne w celu złagodzenia bólów neuropatycznych (wizyta u neurologa).

Jeśli chodzi o rehabilitację, zalecam wizytę u fizjoterapeuty 2-3 tygodnie po leczeniu operacyjnym. W przypadku wspomnianych dolegliwości można zastosować specjalistyczne leczenie fizjoterapeutyczne w celu zmniejszenia ryzyka powstania zrostów oraz zacząć naukę ćwiczeń kontroli tułowia. Pozdrawiam

 

 

DODANE: 14-04-2019
Andrzej

Witam. Jestem pół roku po drugiej operacji na kręgosłupie. Pierwsza operacja była w 2003r (wypadniecie dysków L4/L5 i L5/S1). Po operacji było super przez długi okres. Niestety po 15 latach dysk L4/L5 znów wypadł. Powtórna operacja, tym razem ze stabilizacją i implantem PLIF. Ból w nodze zniknął prawie całkowicie. Problemem jest natomiast utrzymujący się ból nad pośladkiem po stronie operowanej (lewa). Ból pojawia się przy pochyleniu w przód w prawo lub w tył w lewo, przy kichaniu, przy przywracaniu się na łóżku z boku na bok i z reguły rano po całej nocy, póki organizm się nie rozgrzeje. Jak jest dużo ruchu, spacerów, itd to jest Ok. Po odpoczynku znów od nowa to samo. Miałem 2 rehabilitacje z masażami i ćwiczeniami i po nich czułem się jeszcze gorzej... byłem totalnie rozkręcony. Niektóre ćwiczenia też powodują ból (jak jest duże obciążenie lewej strony lędźwi). Jak długo może trwać wracanie do pełnej sprawności? Co robić, żeby móc normalnie funkcjonować? Mam wrażenie, że trwa to zbyt długo (ponad pół roku). Zaznaczam, że jestem dobrze zbudowany (mięśnie brzucha prawidłowe). Bezpośrednio po operacji nie musiałem nosić gorsetu.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Każda kolejna operacja niesie za sobą ryzyko przeróżnych komplikacji (np. uszkodzenie worka oponowego, podrażnienie układu nerwowego, osłabienie kontroli mięśniowej). Dolegliwości wskazują na niestabilność funkcjonalną (gorsza praca mięśni głębokich kontrolująca ruch poszczególnych segmentów kręgosłupa). Wspominał Pan, że po rozruchu jest lepiej - kiedy mięśnie się "rozbudzą". Zalecam odpowiedni trening medyczny (indywidualny dla każdego pacjenta) oraz spanie na twardym materacu w pozycji na boku lub na plecach z poduszką pod kolanami. 

DODANE: 11-04-2019
agnieszka

Witam. 8 dni temu miałam operację na poziomie L5/S1 metoda TLIF, Tam gdzie mnie bolało przed operacja nie odczuwam bólu. Jednak od 3 dni boli mnie bardzo druga strona cały posladek, ból promieniuje do łydki, nie pomagają leki przeciwbólowe. Byłam na tomografie lekarz mówi że wszystko jest w porządku że mógł się zrobić krwiak który uciska na nerw. Jak długo to będzie trwało, ból jest tak mocny, boli łydka nawet przy dotykaniu i masowaniu, czy krwiak się wchłonie?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem operującym i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Dodatkowo warto spróbować technik fizjoterapeutycznych w celu poprawy ruchomości podrażnionego nerwu (neuromobilizację ślizgową dla nerwu kulszowego). Pozdrawiam 

DODANE: 24-03-2019
Dankusek

Witam. W maju minie rok od dyscektomii ze stabilizacją. Mam nadal bóle z promieniowaniem do pośladka. Moje pytanie brzmi jak mogę ćwiczyć żeby schudnąć. Mam 158 cm wzrostu i ważę 75 kg. Chodzę na kije nordic walking od stycznia ale waga stoi. Ale chciałabym coś ćwiczyć tylko nie bardzo wiem co mogę robić.? Pozdrawiam. Dana lat 37

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Poproszę o informację na którym segmencie była Pani operowana abym mógł odnieść się do bólu w pośladku oraz kiedy występuje i jaki jest jego charakter.

Rok po leczeniu operacyjnym gdzie nie było żadnych powikłań, są odpowiednie zakresy ruchów oraz po przejściu treningu medycznego jest kontrola tułowia - nie ma żadnych przeciwskazań aby wrócić do aktywności sportowej. Zalecam udać się do endokrynologa  - zaburzenia hormonalne mogą utrudnić, a nawet nie pozwolić zredukować masę ciała, następnie trening kardio (np. basen, rower) warto połączyć z odpowiednio zbilansowaną dietą (wizyta u dietetyka)

Pozdrawiam

DODANE: 25-10-2018
Agnieszka

Witam, jestem trzy miesiące po operacji odcinka L5-S1 zespól wąskiego kanału kręgowego w tym przepukliny. Wracam do pracy siedzącej przez ok.8 godz. Proszę o informacje jakie ćwiczenia mogę wykonywać w domu aby nie uniknąć ponownego pogorszenia stanu kręgosłupa, a utrzymać go w dobrym stanie, dodam, że nie otrzymałam od lekarza zestawu ćwiczeń ani informacji iż powinnam udać się do fizjoterapeuty. Proszę o wskazówki, nie odczuwam bólu delikatny dyskomfort w lewej nodze po prowadzeniu auta. Dziękuję i pozdrawiam.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, jednak zalecam wizytę u fizjoterapeuty (dyplomowanego terapeuty manualnego), który Panią zbada i zaleci indywidualny program ćwiczeń usprawniających dostosowanych do aktualnego stanu zdrowia.

Co do powrotu do pracy, zalecacm wałek lędźwiowy lub dobry fotel z wypchnięciem lędźwiowym.

Pozdrawiam

DODANE: 14-10-2018
Jwona

Dzień dobry. Mam pytanie, czym zastąpić wałek ledźwiowy?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, najlepszą formą jest wałek lub półwałek lędźwiowy. Do czasu zakupu, proszę używać poduszki i układać ją na wysokości talerzy biodrowych-tuż pod talią. Możliwość zakupu wałka u mnie, po otrzymaniu danych odnośnie wagi i wzrostu (centrumruchu.com), dopasuję odpowiedni rozmiar. Pozdrawiam 

DODANE: 12-10-2018
Marta

Dzień dobry, jestem 3,5 tygodnia po fenestracji z discektomia odcinka lędźwiowego L4/L5. Mam 27 lat, 172 cm wzrostu i ważę 85 kg, boje wykonywać się ćwiczenia ze względu na nadwagę. Czy zatem mogę pływać na basenie (rana już się zabliźniła) Będę próbowała również ćwiczeń leżących, które Pan demonstruje. Natomiast lekarz zabronił sie schylać, co to dokładnie oznacza ? Widziałam, że niektóre ćwiczenia i zejście do pozycji leżącej wykonuje się przy pochyleniu tułowia. Dodam, że przez pierwsze 3 tygodnie po operacji w ogóle nie zazywalam leków przeciwbolowych, natomiast od kilku dni nasilił się ból w pośladku i lewej nodze po zewnetrzno tylnej części az do dużego palca jak przed operacja. Pojawia się gdy z pozycji leżącej na boku próbuje usiąść i wstać i nasila przy zrobieniu pierwszego kroku. Pokonanie 500 m wolno jest ok, gorzej z drogą powrotną ból się nasila, trochę mnie to martwi. Będę wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedz. Dziękuję i pozdrawiam. Marta

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, pierwsze 6-8 tygodni jest najważniejsze (gojenie tkanek głębokich) + kontrola tułowia, która po leczeniu operacyjnym jest zaburzona, dlatego basen zalecam nie wcześniej niż 8 tygodni po. Apropo schylania, wszystkie pozycje zademonstowane na stronie zachowują prosty kręgosłup, nie wolno stracić fizjologicznej lordozy-prosty kręgosłup lędźwiowy (pupa lekko wypięta). Często się zdarza, że ból jest odczuwalny pare tygodni po operacji, ale dla uspokojenia i potwierdzenia, że wszystko jest OK, proszę udać się do fizjoterapeuty 

DODANE: 10-10-2018
Bożena
Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam!
DODANE: 09-10-2018
Bożena

Dzień dobry Panie Pawle. Mam jeszcze jedno pytanie, jestem już 2 tyg. po operacji wszczepinia implantu w w odcinku L4/L5 i odseparowno nerw. A ostatnio zapomniałam dodać, że miałam też usuniętą przepuklinę na poziomie S1 i teraz moje pytanie: wczoraj byłam na nogach 4 godz bo mój mąż miał wypadek i musiał być operowany więc przez ten czas czekałam przed salą operacyjną spacerując bez siedzenia i problem jest w tym, że dziś boli mnie kość ogonowa.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, objawy kokcykodynii to normalne po dużej/dłuższej aktywizacji mięśni dna miednicy. Stres jest także częstym czynnikiem. Prosze wygrzewać mięśnie pośladkowe, oraz stymulować mięśnie zwieracze (napięcie na 50%, lekko rozluźniź na 30%, a następnie 10%). Pozdrawiam

DODANE: 01-10-2018
Bożena
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Operowałam się w Hiszpanii (Teneryfa), a tutaj nikt mi nie powiedział jak mam postępować po tego typu operacji.
DODANE: 01-10-2018
Bozena

Dzień dobry, przeszłam operację wszczepienia implantów w odcinki l4 l5 i odseparowno nerw. Operacja była 5 dni temu. Trochę chodzę, więcej leżę i stoję, ale w wczoraj przesadziłem z siedzeniem i dretwieje mi duży palec u nogi. Czy to normalne i jeszcze jedno pytanie, czy można leżeć na boku lub podpiec bo już jestem zmęczona leżeniem na plecach. Z góry dziękuję za odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, zalecam do 6-8 tygodni nie siedzieć więcej niż 30min jednorazowo i do tego używać wałka lędźwiowego.

Zaburzenia typu drętwienia, mrowienia to normalny objaw pooperacyjny i często po paru tygodniach przechodzi. Co do pozycji niskich, nie ma żdnych obostrzeńco do pozycji - może Pani leżeć na boku, plecach oraz na brzuchu.

Co do biegania to nie wcześniej niż za 8 tygodni ale dopiero po kontroli u fizjoterapeuty.

DODANE: 16-09-2018
Magi

Pieczenie z boku uda i jakby drętwienie/ mrowienie dolnej części nogi. Ogolnie czuję dyskomfort w nodze ale nie muszę brać leków przeciwbólowych.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Objawy są z tego samego pioziomu co był operowany, jeżeli lekarz nie zaobserwował nieprawidłowości to oznacza, że nerwy zaczynają się regenerować (parestezje zazwyczaj ustępują po 6 tygodniach, w rzadszych przypadkach po 6 miesiącach). Zalecam fizjoterapię z zakresu neuromobilizacji oraz rozważenie wprowadzenia farmakoterapii (konsultacja z lekarzem) w celu przyśpieszenia leczenia nerwu. 

 

DODANE: 16-09-2018
Magi

Witam serdecznie, Jestem 5 tyg po discektomii przepukliny l4/l5. Przepuklina była lewostronna. Po operacji przestała boleć lewa noga i ogólnie było super:) natomiast od 2 tyg odczuwam osłabienie i pieczenie prawej nogi. Czy to może być efekt gojenia się tkanek? A może nadwyrężenie mieśnia po ćwiczeniach jakie zlecił fizjoterapeuta szpitalny ( podnoszenie nogi do góry leżąc na plecach)

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry, proszę o opisanie mijsca/miejsc pieczenia nogi oraz przy czym Pani stwierdziła że nastąpiło osłabienie?

Ćwiczenie SLR-unoszenie wyprostowanej nogi powoduję ruch układu nerwowego (w ostatniej fazie do napinania-nie zalecam we wczesnej fazie pooperacyjnej-unikać uczucia rozciągania i pozstawania w ostatniej fazie unoszenia) - b. dobre ćwiczenie ale proszę nie doprowadzać do mrowienia oraz podczas i tuż po wykonaniu ćwiczenia, nie może pojawiać się nasilenie objawów (ćwiczyć w mniejszym zakresie ruchu). 

DODANE: 13-09-2018
Jani

Witam. Jestem 2 i pół miesiąca po mikrodiscektomi odcinka lędźwiowego l4 l5. Cały czas mnie boli przy chodzeniu i siedzeniu ból promienieje aż do nóg. Czy to jest normalne lekarz mówi że tak może być do pół roku a na rehabilitacje(ćwiczenia) za wcześnie. Bardzo proszę o odpowiedź.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jakie były objawy przed operacją? Dokładna lokalizacja, czas występowania oraz czy doszło do niedowładu? Proszę o opisanie teraźniejszego przebiegu bólu - całe nogi/bokiem/tyłem oraz gdzie się kończy?

Czy bóle występują podczas kichania/parcia?

Jeśli chodzi o rehabilitację -  wykwalifikowany fizjoterapeuta zaczyna pracę 2 tygodnie po zabiegu operacyjnym.

 

DODANE: 27-08-2018
Kuba

Dziekuje za odpowiedz. Jest mozliwosc zebym Panu gdzies podeslal te cwiczenia ktore wykonuje i sprawdzilby Pan czy moge je wykonywac mimo tego klucia?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Proszę przesłać na centrumruchu@gmail.com, a w wolnej chwili przeanalizuję i odpowiem na Pana email.

 

DODANE: 26-08-2018
Kuba

Witam. Mam 31 lat i w 2013 roku doznalem kontuzji sportowej urazu kręgosłupa, ale z wielkim bolem zmagam sie od połowy 2015 roku. Jestem juz po 3 operacjach L5-S1 i mam nadzieje ze ta ostatnia pomogla. Jestem 8 tygodni po stabilizacji metoda TLIF bez śrub. Część bóli po operacji mi minęło, ale pozostalo kłucie z boku uda i okolice miednicy. Bóle występują przy ruchach miednica podczas ćwiczeń i na codzień po dłuższym leżeniu. Czy to normalne? Prosze o jakąś informacje. Lekarz i rehabilitant mówi ze bedzie wszystko dobrze, ale jednak po tych wszystkich operacjach i przejściach nadal sie martwie. Dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Trzykrotna interwencja chirurgiczna nie rokuje najlepiej, ale najważniejsze, że już Pan czuje porawę. Rzadko się zdarza aby pacjenci nie odczuwali żadnych dolegliwości bólowych. Po zabiegu operacyjnym jakim jest stabilizacja zalecam unikanie ruchów miednicy, a wręcz wzmocnienie stabilizacji mięśniowej w tym obszarze. Proszę tak zmodyfikować ćwiczenia rehabilitacyjne aby Pan nie odczuwał bólu podczas ich wykonywania. Dwa miesiące po operacji to jeszcze wcześnie więc proszę być dobrej myśli :)  Bóle na bocznej powierzchni uda mogą być z wielu przyczyn - zalecam wizytę fizjoterapeutyczną w celu diagnostyki ich pochodzenia.

 

DODANE: 20-08-2018
Tes
Bardzo dziekuje za odpowiedz :) Pozwole sobie pytac jesli nie ma Pan nic przeciwko temu. Wszystko to trudne ale trzeba ogarnac. Pozdrawiam.
DODANE: 18-08-2018
Tes

Prosze mi powiedziec czy kilka dni po operacji, stabilizacji kregoslupa L4- L5 mozna chodzic po schodach?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Pionizacja oraz pierwsze kroki zalecam w pierwszej dobie po operacji, a jeśli stan zdrowia pozwala to także zabieram pacjentów na spacer po schodach więc jak najbardziej nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać aby się nie pochylać podczas wchodzenia.

DODANE: 16-08-2018
Zenek

Własnie czeka mnie operacja Mysle co bedzie po niej

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Panie Zenku, w zależności jaki jest Pana stan zdrowia obecnie (jak długo trwają objawy, czy występują niedowłady) oraz jak rozległa będzie Pana operacja-to wszystko będzie wpływało na czas oraz przebieg rehabilitacji .

DODANE: 30-07-2018
Pacjent

Cenne porady, bardzo dziękuję.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Cieszę się że porady są pomocne.

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl