close
loading

Leczenie operacyjne stawu kolanowego – co robić w pierwszych dniach po operacji?

 

 

     Każde leczenie chirurgiczne ma swoje procedury lecznicze. Im szybciej udacie się do fizjoterapeuty, tym prędzej dowiecie się jak będzie przebiegał program Waszej rehabilitacji. Niezależnie jaką mieliście operacje, a zanim traficie do fizjoterapeuty, warto abyście już w domu zadbali o szybszy powrót do zdrowia.

 

     Po pierwsze ochrona rany, pamiętajcie aby zminimalizować możliwość zakażenia.

Nie dotykajcie jej, jednak jeśli jest taka konieczność najpierw zdezynfekujcie ręce. Rana powinna być sucha i czysta. Pamiętajcie o zabezpieczeniu rany w trakcie kąpieli.

 

     Po drugie chłodzenie. Używając okładów chłodzących przez 10-15min co 2 h zmniejszycie ból oraz obrzęk. Pamiętajcie o zasadzie nr. 1 – nie kładziemy okładów bezpośrednio na skórę.

 

     Po trzecie elewacja kończyny. Uniesienie nogi powyżej serca (stopa wyżej niż kolano, kolano wyżej niż biodro) zmniejszy obrzęk.

 

     W zależności od leczenia operacyjnego oraz stanu Waszego zdrowia,  poruszajcie się wedle wskazań lekarza (chodzi tu o możliwość obciążania), ale pamiętajcie że dłuższe przebywanie w pozycji stojącej może powodować zwiększeniem się bólu i obrzęku.

Wchodzenie po schodach zaczynamy od zdrowej nogi natomiast schodzenie od chorej.

     Przy każdej ingerencji chirurgicznej oraz unieruchomieniu zwiększa się ryzyko zakrzepicy dlatego nie zapomnijcie o lekach przeciwzakrzepowych.

     Kolejnym ważnym elementem są ćwiczenia w domu wykonywane 3-5 razy dziennie:

 

  • Dynamiczne ruchy zgięcia i wyprostu stopy. 

Wykonuj je przez 1 min (warto ułożyć operowaną nogę w elewacji)

  

 

  • Wciskanie kolana w podłoże (napięcie izmometryczne).

Stopa na siebie, napnij pośladek i wciśnij kolano w łóżko, a następnie przytrzymaj napięcie 5 sekund.

Warto wspomóc się elektrostymulatorem (20min)

  

 

  • Unoszenie nogi (w niektórych przypadkach zalecana jest orteza).

Stopa na siebie, unieś wyprostowaną nogę w kolanie do 45° nad ziemie. Wykonaj 10 razy x 10 serii.

  

 

W leżeniu na boku zdrowym

  

 

W leżeniu na boku operowanym

    

 

W leżeniu przodem

    

 

  • Powolne zginanie i prostowanie kolana (kąt zgięcia wg. zaleceń lekarza).

Przesuwaj piętę po podłodze w kierunku pośladka 15 razy po 2 serie

Jeśli nie wiesz na ile możesz, bezpiecznym kątem jest 30°

  

 

 

Szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia.

Poprzedni wpis: COVID-19 - fizjoterapia pulmonologiczna

Kolejne wpisy:



DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 10-09-2023
Kamil

Witam Pana, jestem po po rekonstrukcji wiązadła krzyżowego przedniego oraz szyciu łąkotki tylnej. Jestem 4 dzień po operacji i dzisiaj zauważyłem, że po naciśnięciu skory w okolicach piszczeli ,wgniata się i po chwili wraca do normy. Ma dziwną konsystencję jakby coś było pod nią. Nie wiem czy to coś poważnego czy może coś co samo się wchłonie.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jest to naturalny proces zwany obrzękiem dlatego zaleca się stosowania schematu RICE czyli: R-rest (odpoczynek); I-ice (lód/chłodzenie); C-compression (ucisk); E-elevation (uniesienie). Dodatkowo pomocne będą techniki manualne np. w postacji drenażu limfatycznego oraz np. kinesiotaping. Pozdrawiam   

DODANE: 10-07-2023
Greg Polona

Witam Pana, jestem po meniscectomii częściowej, dokładnie 2 tygodnie po operacji. Zginam nogę co raz bardziej jednak dalej jest lekko opuchnięta i przy zginaniu czuję jakbym miał w kolanie jakąś przeszkodę. Zginam już ponad 90°. Czy to normalne, czy może lekarz czegoś zapomniał mi usunąć w kolanie i to blokuje mi ruch?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Proces rekonwalescencji nie zależnie od operacji u każdego pacjenta może się lekko różnić. Nie wiem jakie miał Pan zalecenia pooperacyjne ale 90st. zgięcia dwa tygodnie po operacji to dobry wynik, a opór jaki Pan odczuwa może być wynikiem obrzęku. Najlepiej skonsultować stan kolana bezpośrenio u ortopedy. Pozdrawiam 

DODANE: 18-03-2023
Darek

Witam. Jestem po osteotomi kolana. Mam wstawioną płytkę tytanową i problem z ciałem Hoffy pojawił się ponownie. Chciałem brać zabiegi diatermi krótkofalowej, czy z tą płytka tytanową mogę brać taki zabieg?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ze względu, że tytan ma małe właściwości elektromagnetyczne to przy jego implantacji można stosować zabiegi z zakresu fizykoterapii czy wykonywać badania MRI. Jednak materiały z tytanu mają dobre właściwości przekazywania ciepła więc przy zabiegach diatermii która polega na dostarczeniu/wygenerowaniu ciepła, należy precyzyjnie ustawić parametry, a także określić obszar działania. Warto przeanalizować celowość zastosowania danej terapii, może inny zabieg z zakresu fizykoterapii przyniesie podobny efekt. Pozdrawiam

DODANE: 10-04-2022
Iza

Po operacj unoszenie kolana sprawia ból. Inaczej w teorii Inaczej w praktyce.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Proszę użyć do pomocy taśmy elastycznej gdzie środek taśmy będzie owinięty dookoła stopy, a oba końce będzie Pani trzymać w dłoniach. Pozdrawiam 

DODANE: 23-04-2020
Kolanowiec

Niby proste porady, ale w okresie pandemii bardzo pomocne. Dziękuję i pozdrawiam

 

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny OMPT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl