close
loading

Kręgozmyk - czy konieczna jest operacja?

Przyczyny, objawy, sposoby leczenia.

 

 

 

       Kręgozmyk (spondylolisteza) jest to przemieszczenie górnego kręgu ku przodowi wraz z resztą kręgów wyżej leżących w stosunku do kręgu położonego niżej.

Najczęściej dotyka dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego (L4/L5, L5/S1).

Różne są przyczyny wystąpienia, może być wrodzona kręgoszczelina łuku kręgu (spondyloliza), może wystąpić z powodu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, wad wrodzonych, urazu, oraz z powodu innych współistniejących chorób.

Często występuje bezobjawowo, dopiero pojawienie się bólu skłania pacjentów do wykonania badań dodatkowych (RTG, MRI) które stwierdzają kręgozmyk.

       Utrata stabilizacji segmentu (dwa sąsiadujące kręgi wraz z krążkiem międzykręgowym) kręgosłupa może objawiać się bólem pleców z lub bez promieniowania do kończyn dolnych. W sytuacjach krytycznych może pojawić się zaburzenie czucia, erekcji, a także problem z wypróżnianiem.

Najczęściej obserwujemy centralny ból pleców, który zwiększa się podczas zmian pozycji (przejście z siedzenia do stania, obracanie się, aktywności związanej z wyprostem/przeprostem kręgosłupa).

       Nie zawsze większy stopień ześlizgu świadczy o natężeniu dolegliwościach, jednak zalecam co parę lat kontrolę za pomocą badań dodatkowych (RTG,TK,MRI), czy nie dochodzi do zwężenia przestrzeni dla układu nerwowego (kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe).

 

 

 

Wyróżniamy cztery stopnie kręgozmyku wg Meyerdinga:

 

I - trzon kręgu przemieszcza się o 25%

II - trzon kręgu przemieszcza się o 25-50%

III - trzon kręgu przemieszcza się o 50-75%

IV - trzon kręgu przemieszcza się o 75-100%

 

 

      Często młodzi pacjenci mają większe objawy bólowe z mniejszym stopniem kręgozmyku niż osoby w wieku emerytalnym.

Świadczyć o tym może większa aktywność sportowa, która wprowadza niekontrolowany ruch w uszkodzony segment kręgosłupa.

Badania naukowe z 2018r. opublikowane w amerykańskim czasopiśmie "Journal of manipulative and physiological therapeutics" pokazały, że osoby z kręgozmykiem mają w mniejszym stopniu rozwinięte mięśnie brzucha.

Dlatego w celu leczenia oraz zapobiegania objawom powstałym na skutek kręgozmyku zalecam odpowiedni trening wzmacniający, który ma na celu zwiększyć objętość jak i siłę mięśniową poszczególnych mięśni, co ma wpłynąć na lepszą kontrolę nad naszym tułowiem.

Dodatkowo zalecam zadbać o odpowiednią ruchomość stawów leżących powyżej (górny kręgosłup lędźwiowy jak i kręgosłup piersiowy) oraz poniżej czyli stawów biodrowych (potwierdzono pozytywny wpływ mobilizacji kręgosłupa piersiowego w 2016 roku w czaspomiśmie "Journal of bodywork and movement therapies" na zmniejszenie ześlizgu kręgozmyku).

       W ostrych stanach zaleca się wdrożenie leków przeciwbólowych/przeciwzapalanych, unieruchomienie (pozycja leżąca - krzesełkowa).

W sytuacji wystąpienia objawów neurologicznych trzeba jak najszybciej skonsultować stan zdrowia z lekarzem (ortopedą, neurochirurgiem) w celu omówienia dalszego leczenia np. operacji.

 

       Podsumowując, nie oceniamy stopnia kręgozmyku, a objawy jakie z nim występują. Pierwszym postępowaniem jest leczenie zachowawcze które ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych np. medykamenty, spokój, fizjoterapia w celu zmobilizowania hipomobilnych (nieruchomych) stawów, a następnie wdrożenia odpowiedniego treningu fizjoterapeutycznego.

Dopiero przy braku poprawy po około 3 miesiącach trzeba rozważyć leczenie operacyjne.

 

 Zestaw ćwiczeń automobilizacyjnych kręgosłupa piersiowego znajdziesz TUTAJ

Zestaw ćwiczeń kontroli tułowia znajdziesz TUTAJ

 

Poprzedni wpis: Ból szyi, łopatki, ręki. Czy to sprawa kręgosłupa?

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 25-04-2022
Janina

Ja od 10 lat męczę się z kręgozmykiem szyjnym i nikt mi nie pomógł,nawet w internecie nie ma informacji o kręgozmyku szyjnym tylko o lędźwiowym się mądrzą.A ja jestem już u kresu wytrzymałości, ciągły ból,ŕęce coraz słabsze,mięśnie też,plączą się słowa i nikt mi nie może pomóc. Ciągle leki przeciwbólowe od czasu do czasu sterydy metypred lub solumedrol na oddziale. Byle człowieka zbyć. A ja mam już dość

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzieńd dobry. To prawda, informacji odnośnie kręgozmyku kręgosłupa szyjnego jest stosunkowo mało. Najczęściej dotyka środkową część kręgosłupa szyjnego czyli C3/C4 lub C4/C5. Przy takich objawach jakie Pani zgłasza zaleca się wykoanie badanie RTG czynnościowe aby stwierdzić stopień niestabilności. Jeśli fizjoterapia w postacji m.in. spersonalizowango treningu wzmacniającego kręgosłup szyjny nie przynosi efektów, trzeba rozważyć leczenie operacyjne w postaci trwałego usztywnienia. Pozdrawiam

DODANE: 05-03-2022
Gosia 2022

Witam. Występuje u mnie kręgozmyk na 7mm, a przy pochyleniu 12mm. Mam 28 lat , nie byłam w ciąży. Przy większym wysiłku, praca 8h chodzenie ból czasami jest nie do zniesienia . Ciężko się położyć, odwrócić. Czasami przy kichnięciu ból dokucza. Zdecydowaliśmy z mężem na zabieg endoskopi -przeskorna stabilizacja odcinka L5 S1. Czy niesie to ze sobą jakieś późniejsze komplikacje, bóle a nawet jeszcze inne zabiegi?? Czy zostawić to i próbować to naprawić metodami ćwiczeń? Bardzo proszę o sumienną poradę ponieważ zabieg mamy prywatny i na dzień dzisiejszy kwota wzrosła z powodu sytuacji na świecie.....

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jest Pani młodą osobą z niestabilnym kręgozmykiem. Jeśli nie występują objawy neurologiczne to ja sugerowałbym indywidualnie dopasowany do Pani stanu funkcjonalnego trening medyczny. Czy już teraz konieczna jest operacja tego nie wiem ale na pewno trzeba taką opcję leczenia wziąć pod uwagę. Sumienna porada jest możliwa ale nie na odległość, zapraszam do gabinetu gdzie będę mógł przeprowadzić z Panią rzetelny wywiad, a nastepnie wykonać badanie fizykalne. Pozdrawiam 

DODANE: 23-01-2022
Anna

Dzień dobry. Mam kregozmyk 2 stponia. Objawy sa uporczywe. Ból lędźwi i przy chodzeniu (nawet po kilkudziesięciu metrach) ból prawego pośladka i prawej nogi do łydki. Czekam jeszcze na rezonans. Czy gdyby była potrzebna operacja to czy na nfz są one tylko klasyczne czy też na nfz sa małoinwazyjne? Nie ukrywam, że ewentualna wizja klasycznej operacji przeraża. W skrócie chodzi mi o to czy w ramach nfz sa refundowane małoinwaztjne operacje. Z góry dziękuję za odpowiedź

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Sposób leczenia jest uzależniony nie tylko od płatnika (czy to prywatny sektor medyczny, czy NFZ) ale przede wszystkim od potrzeby pacjenta i umiejętności operatora. W mojej praktyce spotkałem się jedynie z leczeniem małoinwazyjnym kręgosłupa w postaci endoskopowego usunięcia przepukliny krążka międzykręgowego. O możliwości operacji oraz jaka jest zalecana proszę zapytać lekarza prowadzącego (neurochirurg / ortopeda). Pozdrawiam

DODANE: 22-04-2020
Paweł

Dzień dobry. Stwierdzono u mnie tyłozmyk. Szukam informacji odnośnie rehabilitacji. Czy leczenie wygląda tak samo jak przy przodozmyku?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze, a dolegliwości występują na tle tyłozmyku (jego obecność nie świadczy od razu o bólu) to niektóre etapy terapii są bardzo podobne. Terapia będzie skierowana na uruchamianiu sąsiadujących stawów oraz na treningu kontroli tułowia w pozycjach neutralnych. Różnice pojawiają się z chwilą wprowadzania ruchu na segmenty dotknięte spondylolistezą. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie, czy zachowawcze w formie fizjoterapii czy leczenia operacyjnego. Pozdrawiam 

DODANE: 26-08-2019
DD

Dzień dobry. Mam okresowe bóle kręgosłupa lędźwiowego już od paru lat. Zastanawiam się nad operacją. Na czym by polegała i czy rozwiąże te bóle? Dziękuję za poradę.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ból okresowy nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, jednak jeśli jest tak silny ,że bierze Pan/Pani taką opcję pod uwagę, należy najpierw znaleźć przyczynę aby móc dobrać odpowiednią metodę leczenia (konsultacja z lekarzem operującym - neurochirurg/ortopeda). Jeśli występuje kręgozmyk, operacja opiera się na stabilizacji (minimum 4 śruby które unieruchomią nadruchomy segment). Ja zalecam udać się do fizjoterapeuty w celu wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki która zminimalizuje występowanie bólu kręgosłupa. Pozdrawiam

 

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny OMPT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl