close
loading

Kręgozmyk - czy konieczna jest operacja?

Przyczyny, objawy, sposoby leczenia.

 

 

 

       Kręgozmyk (spondylolisteza) jest to przemieszczenie górnego kręgu ku przodowi wraz z resztą kręgów wyżej leżących w stosunku do kręgu położonego niżej.

Najczęściej dotyka dolny odcinek kręgosłupa lędźwiowego (L4/L5, L5/S1).

Różne są przyczyny wystąpienia, może być wrodzona kręgoszczelina łuku kręgu (spondyloliza), może wystąpić z powodu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, wad wrodzonych, urazu, oraz z powodu innych współistniejących chorób.

Często występuje bezobjawowo, dopiero pojawienie się bólu skłania pacjentów do wykonania badań dodatkowych (RTG, MRI) które stwierdzają kręgozmyk.

       Utrata stabilizacji segmentu (dwa sąsiadujące kręgi wraz z krążkiem międzykręgowym) kręgosłupa może objawiać się bólem pleców z lub bez promieniowania do kończyn dolnych. W sytuacjach krytycznych może pojawić się zaburzenie czucia, erekcji, a także problem z wypróżnianiem.

Najczęściej obserwujemy centralny ból pleców, który zwiększa się podczas zmian pozycji (przejście z siedzenia do stania, obracanie się, aktywności związanej z wyprostem/przeprostem kręgosłupa).

       Nie zawsze większy stopień ześlizgu świadczy o natężeniu dolegliwościach, jednak zalecam co parę lat kontrolę za pomocą badań dodatkowych (RTG,TK,MRI), czy nie dochodzi do zwężenia przestrzeni dla układu nerwowego (kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe).

 

 

 

Wyróżniamy cztery stopnie kręgozmyku wg Meyerdinga:

 

I - trzon kręgu przemieszcza się o 25%

II - trzon kręgu przemieszcza się o 25-50%

III - trzon kręgu przemieszcza się o 50-75%

IV - trzon kręgu przemieszcza się o 75-100%

 

 

      Często młodzi pacjenci mają większe objawy bólowe z mniejszym stopniem kręgozmyku niż osoby w wieku emerytalnym.

Świadczyć o tym może większa aktywność sportowa, która wprowadza niekontrolowany ruch w uszkodzony segment kręgosłupa.

Badania naukowe z 2018r. opublikowane w amerykańskim czasopiśmie "Journal of manipulative and physiological therapeutics" pokazały, że osoby z kręgozmykiem mają w mniejszym stopniu rozwinięte mięśnie brzucha.

Dlatego w celu leczenia oraz zapobiegania objawom powstałym na skutek kręgozmyku zalecam odpowiedni trening wzmacniający, który ma na celu zwiększyć objętość jak i siłę mięśniową poszczególnych mięśni, co ma wpłynąć na lepszą kontrolę nad naszym tułowiem.

Dodatkowo zalecam zadbać o odpowiednią ruchomość stawów leżących powyżej (górny kręgosłup lędźwiowy jak i kręgosłup piersiowy) oraz poniżej czyli stawów biodrowych (potwierdzono pozytywny wpływ mobilizacji kręgosłupa piersiowego w 2016 roku w czaspomiśmie "Journal of bodywork and movement therapies" na zmniejszenie ześlizgu kręgozmyku).

       W ostrych stanach zaleca się wdrożenie leków przeciwbólowych/przeciwzapalanych, unieruchomienie (pozycja leżąca - krzesełkowa).

W sytuacji wystąpienia objawów neurologicznych trzeba jak najszybciej skonsultować stan zdrowia z lekarzem (ortopedą, neurochirurgiem) w celu omówienia dalszego leczenia np. operacji.

 

       Podsumowując, nie oceniamy stopnia kręgozmyku, a objawy jakie z nim występują. Pierwszym postępowaniem jest leczenie zachowawcze które ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych np. medykamenty, spokój, fizjoterapia w celu zmobilizowania hipomobilnych (nieruchomych) stawów, a następnie wdrożenia odpowiedniego treningu fizjoterapeutycznego.

Dopiero przy braku poprawy po około 3 miesiącach trzeba rozważyć leczenie operacyjne.

 

 Zestaw ćwiczeń automobilizacyjnych kręgosłupa piersiowego znajdziesz TUTAJ

Zestaw ćwiczeń kontroli tułowia znajdziesz TUTAJ

 

Poprzedni wpis: Ból szyi, łopatki, ręki. Czy to sprawa kręgosłupa?

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 22-04-2020
Paweł

Dzień dobry. Stwierdzono u mnie tyłozmyk. Szukam informacji odnośnie rehabilitacji. Czy leczenie wygląda tak samo jak przy przodozmyku?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze, a dolegliwości występują na tle tyłozmyku (jego obecność nie świadczy od razu o bólu) to niektóre etapy terapii są bardzo podobne. Terapia będzie skierowana na uruchamianiu sąsiadujących stawów oraz na treningu kontroli tułowia w pozycjach neutralnych. Różnice pojawiają się z chwilą wprowadzania ruchu na segmenty dotknięte spondylolistezą. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie, czy zachowawcze w formie fizjoterapii czy leczenia operacyjnego. Pozdrawiam 

DODANE: 26-08-2019
DD

Dzień dobry. Mam okresowe bóle kręgosłupa lędźwiowego już od paru lat. Zastanawiam się nad operacją. Na czym by polegała i czy rozwiąże te bóle? Dziękuję za poradę.

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Dzień dobry. Ból okresowy nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, jednak jeśli jest tak silny ,że bierze Pan/Pani taką opcję pod uwagę, należy najpierw znaleźć przyczynę aby móc dobrać odpowiednią metodę leczenia (konsultacja z lekarzem operującym - neurochirurg/ortopeda). Jeśli występuje kręgozmyk, operacja opiera się na stabilizacji (minimum 4 śruby które unieruchomią nadruchomy segment). Ja zalecam udać się do fizjoterapeuty w celu wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki która zminimalizuje występowanie bólu kręgosłupa. Pozdrawiam

W związku z pandemią wirusa COVID-19 rusza telefoniczna pomoc fizjoterapeutyczna.

Konsultacje telefoniczne / online: 602-309-000 

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl