close
loading

Ból szyi, łopatki, ręki-czy to kręgosłup?

 

 

     Jeśli ruch głowy i szyi wywołuje ból który nas niepokoi to duże prawdopodobieństwo że problem tkwi w szyi.

Kręgosłup szyjny często przez nieprawidłową pozycję podczas snu (spanie na brzuchy, nieodpowiednia poduszka) oraz nieergonomiczne ustawienie szyi w ciągu dnia (głowa w protrakcji-wysunięta do przodu) jest poddawany dużym obciążeniom co skutkuje przeciążeniem mięśni szyi i karku. Jeśli nasza szyja w odpowiednim czasie nie będzie poddana zabiegom manualnym oraz treningowi, może przełożyć się to na uszkodzenie głębiej położonej struktury czyli krążka międzykręgowego.


     Pierwszymi objawami są bóle i sztywność mięśni szyi/karku, które często po odpoczynku w pozycji leżącej przechodzą.

Następnie okolice łopatki, ból kłujący między łopatkami są specyficznym miejscem dla bólu pochodzenia dyskowego w obrębie kręgosłupa szyjnego, a także usztywnienie szyi w zgięciu bocznym lub/i w rotarcji (tz. kręcz szyi). Takie objawy nie leczone u fizjoterapeuty / terapeuty manualnego, w późniejszym czasie mogą skutkować bólem promieniującym do barku, ramienia czy ręki – ból korzeniowy.

Jak te pierwsze syndromy szybko jesteśmy wstanie wyleczyć, tak przy objawach korzeniowych czas rehabilitacji ulega wydłużeniu, a czasami konieczna jest interwencja neurochirurgiczna.  

Poprzedni wpis: Po leczeniu operacyjnym kręgosłupa lędźwiowego

Kolejne wpisy:DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 05-08-2019
Damian

Witam. Mam okresowe drętwienie palców u rąk, bardziej w lewej i głównie w nocy. Co to może być i jak mogę sobie z tym poradzić?

CentrumRuchu - Paweł Cegłowski

Witam. Zaczne od najprostrzych przyczyn występowania parestezji w postaci drętwień w kończynach górnych czyli od pozycji spania. Czy śpisz na brzuchu (bardzo źle), na boku i  czy masz dopasowaną poduszkę? Następnie jak są ułożone Twoje ręce (czy łokieć jest zgięty, a może nadgarstek) oraz czy w ciągu dnia jesteś wstanie wymusić wystąpienie w.w. objawów? Które dokładnie palce drętwieją, czy może cała dłoń? Wiemy, że drętwienie jest skutkiem podrażnienia układu nerwowego, ale nie wiemy jeszcze na jakiej wysokości jego przebiegu. Może być na wysokości kręgosłupa (w zależności jaka część ręki drętwieje, jesteśmy wstanie ewentualnie ocenić jaki poziom kręgosłupa), a także w miejscach o ograniczonej przestrzeni jak np. kanał nadgarstka. Pozdrawiam

 Paweł Cegłowski

 fizjoterapeuta

Międzynarodowy Terapeuta Manualny MT, OM

 

Powered by: www.cdx.pl